Ešte v priebehu minulého týždňa vydal Aston Martin malý teaser so siluetou toho, čo sa malo stať najvýkonnejším SUV. Začali sme si teda klásť otázky - bude to hybrid? Bude mať pod kapotou V12? Pôjde výkonom nad 700 koní? Britská spoločnosť ale slávnostne rozsvietila nad vozidlom svetlá, aby nám predstavila najnovší prírastok do rodiny v názvom DBX707. z tohto už zrejme aj vyvviete uhádnuť, že auto prenáša na kolesá výkon 707 konských síl (520 kW) a maximálny krútiaci moment 900 Nm. Briti síce nie sú skromný, ale jedno im musíme uznať - z tohto modelu spravili najvýkonnejšie SUV súčasnosti. 

Generálny riaditeľ Aston Martin Tobias Moers o modeli DBX707 povedal: „Od svojho prvého predstavenia reprezentuje DBX dynamické a dizajnové hodnoty Aston Martin spôsobom, ktorý ukazuje, že nie všetky SUV musia spĺňať rovnaké štandardy. S modelom DBX707 sme posunuli limity v každej oblasti, aby sme vytvorili auto, ktoré stanovuje nové štandardy pre výkon a pohodlie. Najrýchlejšie, najvýkonnejšie, najlepšie ovládateľné a najpútavejšie auto svojho druhu poháňa Aston Martin.

Aston Martin DBX707.
Zdroj: Aston Martin

Spočiatku všetko nasvedčovalo tomu, že DBX bude mať skutočne veľkú kubatúru, možno V12. Anglická značka však využila to, čo už mala, a výsledok nás stále veľmi teší - štvorlitrový Twin Turbo V8, ktorý si požičala od Mercedes-AMG. Samozrejme, Angličania do toho dali svoj vlastný recept s úpravami, ktoré viedol Ralph Illenberger, šéf konštrukcie pohonných jednotiek v Aston Martin. Agrgeát teraz obsahuje turbodúchadlá s guľôčkovými ložiskami. Tie spolu s kalibráciou motora dokážu uvoľniť väčšie množstvo výkonu aj krútiaceho momentu.

Novinkou vo vlajkovej lodi vysokovýkonného SUV Aston Martin je aj 9-stupňová automatická prevodovka s „mokrou spojkou“. Je schopná zvládnuť zvýšené zaťaženie krútiaceho momentu v porovnaní s bežným automatickým meničom, a vďaka nej sa mohol zdvihnúť výkon 4,0-litrového motora V8 na ohromných 707 k a 900 Nm, čo je zvýšenie o 157 k a 200 Nm oproti DBX (V8). Systém Launch Control (Race Start) je dostupný v režimoch GT Sport a Sport+. Okrem toho bolo  vylepšené elektronické riadenie trakcie a ESP pre prirodzenejší pocit. Zadný diferenciál (e-diff) bol posilnený a má kratší prevodový pomer, ktorý pomáha pri akcelerácii. Aj keď si systém AWD zachováva svoje automatické riadenie, dokáže poslať 100 % krútiaceho momentu na zadné kolesá.

Neoddeliteľnou súčasťou sady vylepšení výkonu DBX707 je štandardná výbava uhlíkovo-keramických bŕzd. Tieto kotúče s rozmermi 420 mm vpredu a 390 mm vzadu, sú uchytené 6-piestikovými strmeňmi a výsledkom je zníženie neodpruženej hmotnosti o 40,5 kg. Úpravy rozmerov hydrauliky brzdového systému a vyladenia posilňovača zlepšujú pocit z pedálu a odozvu brzdenia pre väčšiu presnosť a istotu vodiča. Zlepšené chladenie bŕzd sa dosiahlo odoberaním vzduchu z hlavného prívodu chladenia aj z podvozka, pričom brzdové doštičky poskytujú vynikajúcu konzistenciu trenia v širokom rozsahu teplôt.

Ale okrem toho je dosť ťažké rozpoznať rozdiely medzi bežným DBX a novým 707. Môžete ho vybaviť novými 23-palcovými kolesami, mriežka chladiča je tiež o niečo väčšia ako predtým. Vo vnútri má Aston Martin DBX707 nový otočný praktický ovládač na stredovej konzole pre upravené jazdné režimy a nové športové sedadlá. „Keď ste alfa SUV, nemusíte sa príliš snažiť,“ povedal šéfdizajnér Astonu Marek Reichmann. A uznávame, že má pravdu. 

Aston Martin DBX707.
Zdroj: Aston Martin

Všetky možnosti sedadiel sú štandardne vybavené elektrickým nastavovaním v 16 smeroch a vyhrievaním vpredu aj vzadu. K dispozícii sú tri možnosti prostredia interiéru – štandardne montovaný Accelerate, ktorý obsahuje zmes kože a Alcantary, ako aj voliteľný Inspire Comfort a Inspire Sport, ktorý je vybavený poloanilínovou kožou doplnenou o vyšívané krídla Aston Martin na hlavovej opierke. Výroba DBX707 sa má začať v 1. štvrťroku 2022, pričom prvé dodávky prídu zákazníkom v priebehu 2. štvrťroka 2022. Ak by ste túžili mať toto jedinečné SUV v garáži, ceny začínajú na hranici 227 000 eur, bez príplatkovej výbavy. Pre porovnanie, bežný DBX sa pohybuje okolo 210 000 eur.