Technologický gigant vyprodukoval 60-stranový dokument o tom, aké sú jeho plány v oblasti zdravia obyvateľstva celej planéty. Správa zahŕňa popis spoluprác s rôznymi zdravotnými inštitúciami, no firma v nich vidí kľúč aj k vlastnej lepšej budúcnosti.

Apple plánuje stavať na už existujúcich funkciách, ktoré produkty spoločnosti poskytujú, ako napríklad sledovanie spánkových cyklov, tréningové aplikácie či sledovanie trás pre cyklistov.

Jeff Williams má v Apple na starosti všetky aktivity, ktoré sa týkajú zdravia. Zdôraznil, že firma sa chce aj naďalej sústrediť na technológie, ktoré sú založené na vedeckých poznatkoch.

Inovácie v oblasti zdravia, v ktorých sme pioniermi, sú zamerané na rúcanie bariér medzi používateľmi a ich každodennými údajmi o zdraví, medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a pacientmi, a medzi výskumníkmi a účastníkmi na štúdiách.
Jeff Williams, Apple

Apple Watch zatiaľ hrajú hlavnú úlohu

Apple pritom nie je jediná veľká technologická spoločnosť, ktorá sa snaží v tejto oblasti presadiť. Skúšali to už aj Google či Amazon, v oboch prípadoch však s nejednoznačnými výsledkami.

Značka s jablkom v znaku má však na úspech dobre našliapnuté, a to hlavne vďaka hodinkám Apple Watch, pri ktorých sú fitness funkcie hlavným motivátorom na ich kúpu. V tomto roku má prísť nový modelový rad, ktorý sa má sústrediť aj na funkcie, ktoré sú spojené so zdravím žien či sledovaním telesnej teploty používateľa.

Firma tiež pracuje na detekcii úrovne glukózy v krvi a monitoring krvného tlaku. V tejto chvíli však ešte nie je isté, do ktorých produktov a kedy tieto technológie zahrnie.

Inovácie ako za čias S. Jobsa

Používatelia, ktorí kritizujú vedenie Tima Cooka ako menej inovatívne v porovnaní s časmi, keď Apple viedol Steve Jobs, sa pravdepodobne v najbližších rokoch potešia. Okrem aktivít v oblasti zdravia totiž spoločnosť chystá aj náhlavnú súpravu na zmiešanú realitu, ktorá by mala prísť na trh už v budúcom roku, okuliare na rozšírenú realitu, no a napokon aj vozidlo, ktoré by malo jazdiť úplne samo.

Auto Apple Car, interne nazývané Project Titan, to však nemá ľahké. Vo vývoji je už dlhé roky, informácie, ktoré prenikajú na verejnosť sa stretávajú s rozpačitými reakciami, a nedávny test vozidla na cestách v Montane sa vraj skončil veľmi zle.

Vozidlo, na ktorom Apple spolupracuje s Volkswagenom, Nissanom, Hyundai-Kia a čínskym BYD, na základe informácií zo serveru The Information, narážalo do obrubníkov a nedokázalo sa udržať v jazdnom pruhu, pričom takmer zrazilo bežca, ktorý sa náhodou pohyboval v okolí.

Kolíziu s bežcom spôsobila umelá inteligencia v aute, ktorá nerozpoznala, že človek mal v danej situácii prednosť. Zostáva teda dúfať, že spoločnosti Apple sa bude v inováciách v oblasti zdravia dariť lepšie, a kým sa Apple Car dostane na trh, prejde ešte mnohými skúškami.

Tento článok je prebratý z magazínu TREND.