Dlho očakávané auto od technologickej spoločnosti Apple sa znova dostalo na titulky médií. Pripravované vozidlo sa má údajne cenou dostať pod hranicu 100-tisíc dolárov, píše Bloomberg s odkazom na nemenované zdroje. Model však údajne príde až v roku 2026, čo je o rok neskôr, ako hovorili posledné predikcie. Správa okrem ceny prináša aj ďalšie detaily o projekte.

Nabité technológiami

Apple Car, ako sa vozidlo údajne bude volať, by malo prísť s pokročilým asistenčným systémom, ktorý ponúkne plnú autonómiu pri jazde na diaľnici. Cestu bude monitorovať lidar a radarové senzory.

O riadenie sa bude starať nový čip s kódovým označením Denali, ktorý má údajne 4-násobne vyšší výkon ako najvýkonnejší čip, aký spoločnosť v súčasnosti vyrába. Počas bežnej ne-autonómnej jazdy bude vodič auto ovládať klasickým volantom a pedálmi.

Neistá budúcnosť

Projekt Apple Car prešiel mnohými vzostupmi a pádmi. V roku 2016 spoločnosť zrušila plány na vývoj vozidla a rozhodla sa zamerať na vývoj autonómnej technológie. O pár rokov neskôr ale obnovila plány na vlastný automobil a údajne do projektu preradila 200 ľudí z iných divízií.

Za posledných pár rokov sa objavilo niekoľko správ o tom, že spoločnosť Apple údajne oslovila automobilky so žiadosťou o spoluprácu. Rokovania s Hyundaiom a Nissanom však neskončili úspešne a povrávalo sa aj o partnerstve s Toyotou. Medzi údajnými potenciálnymi partnermi projektu bolo aj LG a Magna.

Ostáva len čakať...

Apple je však skúpe na akékoľvek bližšie informácie o projekte. V roku 2021 sa povrávalo, že spoločnosť použila jednu zo svojich dcérskych spoločností na zakrytie nákupu bývalého skúšobného areálu automobilky Chrysler neďaleko mesta Phoenix v americkom štáte Arizona.

Na pomoc pri vývoji auta si Apple údajne najalo konštruktérskeho veterána Luigiho Taraborrelliho. Ten mal v talianskom Lamborghini na starosti vedenie oddelenia podvozku a dynamiky vozidla, pričom zodpovedal za odpruženie, riadenie, brzdy a asistenčné systémy vozidiel.

Hoci do dnešného dňa nemáme žiadne oficiálne potvrdené (alebo vyvrátené) informácie o budúcnosti projektu Apple Car, spoločnosť neustále pokračuje vo vývoji softvéru CarPlay. Najnovšia generácia predstavená počas celosvetovej konferencie vývojárov (WWDC 2022) dokáže nahradiť natívny automobilový softvér a zobrazovať jazdné údaje, ako napríklad rýchlosť. Môže tak ísť o predzvesť Apple Car?

Mohlo by vás zaujímať