Pozor, nový typ benzínu v nádrži radšej skladujte iba niekoľko mesiacov, vo všeobecnosti sa hovorí o bezchybnom stave do uplynutia troch mesiacov.

Novinky Aktuálne ceny pohonných hmôt: Benzín i nafta zdražejú, môže za to spor medzi USA a Iránom

Foto: Filip Kadlečík

13.1. 6:30 Napätie na Blízkom východe môže prispieť ku náhlemu zvýšeniu cien pohonných hmôt. Vlna zdražovania by však mala rovnako rýchlo odznieť.

Ceny ropy zaznamenali počas minulého týždňa výrazné výkyvy. Začiatkom týždňa zaznamenala cena ropy Brent nárast o viac ako 5% vďaka napätiu na Blízkom východe. Americká armáda zaútočila na iránsku základňu v Bagdade, pričom zabila iránskeho generála Solejmáního. Investori na burzách sa zľakli možnej odvety zo strany Iránu a aj toho, že dôležitá dopravná tepna – Hormuzský prieliv, môže byť zablokovaná. Cez Hormuzs je prepravovaných 20% svetovej spotreby ropy. Neskôr však USA a Irán situáciu na trhoch upokojili vyjadreniami, že ani jedna strana nechce eskalovať napätie, a teda nechcú sa zapojiť do otvoreného vojenského konfliktu. Na to reagovali ceny ropy poklesom, pričom vymazali všetky zisky z prvej polovice týždňa.

Analytik spoločnosti X-Trade Brokers, Lukáš Lipovský očakáva, že v najbližších dvoch týždňoch zaznamená cena benzínu a dieslu nárast do dvoch centov oproti minulotýždňovým priemerným cenám. O tri týždne by však malo dôjsť k normalizácii na trhu s PHM a ceny benzínu a dieslu by mali klesnúť o 1 až 2 centy nižšie oproti minulotýždňovým priemerných cenám. Ceny Benzínu zaznamenali na Slovensku počas minulého týždňa nárast o 1,7 centu za liter a dieslu o 2 centy za liter.

Ako sa približne v priebehu týždňa 13. do 20. januára zmení cena palív?

Benzínové autá

  • Pri objeme nádrže 40 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 53,16 €, budúci týždeň to bude približne 53,46 €, priplatíte si 0,30 €.
  • Pri objeme nádrže 50 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 66,54 €, budúci týždeň to bude približne 66,83 €, priplatíte si0,38 €.
  • Pri objeme nádrže 60 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 79,74 €, budúci týždeň to bude približne 80,19 €, priplatíte si0,45 €.

Naftové autá

  • Pri objeme nádrže 40 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 49,98€, budúci týždeň to bude približne 49,64 €, priplatíte si 0,16 €.
  • Pri objeme nádrže 50 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 61,85 €, budúci týždeň to bude približne 62,05 €, priplatíte si 0,20 €.
  • Pri objeme nádrže 60 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 74,22 €, budúci týždeň to bude približne 74,46 €, priplatíte si0,24 €.

Video

Diskusia