Spoločnosť Subaru Corporation dnes oznámila, nové globálne batériové elektrické SUV značky Subaru ponesie názov „Solterra“. Spustenie predaja je naplánované na rok 2022 na viacerých trhoch vrátane Japonska, Spojených štátov, Kanady, Európy a Číny. „Solterra“ je nové elektrické SUV nižšej strednej triedy a pôjde o prvé vozidlo značky Subaru postavené na globálnej platforme e-Subaru špeciálne určenej pre batériové elektrické vozidlá (BEV).

Subaru Solterra.
Zdroj: Subaru

Globálna platforma e-Subaru, ktorú spoločne vyvinuli automobilky Subaru a Toyota, umožňuje efektívne zavádzanie rôznych typov elektromobilov, a to kombinovaním viacerých modulov a komponentov, ako prednej, strednej a zadnej časti vozidla. Obe spoločnosti spojili svoje poznatky, aby vytvorili úplne novú platformu. Cieľom automobilky Subaru pritom bolo preniesť aj do tejto špeciálnej platformy pre vozidlá BEV vysokú úroveň pasívnej bezpečnostia stability vozidla, ktorou je Subaru známe.

Subaru Solterra.
Zdroj: Subaru

Predmetom spoločného vývoja automobiliek Subaru a Toyota bola nielen spomínaná platforma, ale aj samotné SUV „Solterra“. Vzájomná spolupráca zahŕňala širokú škálu oblastí vrátane produktového plánovania, dizajnu či hodnotenia výkonnosti. Spoločnosti využili svoje oblasti expertízy, napríklad dlhoročnú technológiu pohonu všetkých kolies z dielne Subaru a technológiu elektrifikácie vozidiel od Toyoty. Názov „Solterra“ vznikol spojením latinských slov „SOL“ a „TERRA“, ktoré znamenajú „slnko“ a „zem“. Firma dala elektromobilu tento názov podľa vlastných slov na znak úcty k prírode.