Katalyzátor je pre zlodejov chutným sústom hneď z niekoľkých dôvodov. V prvom rade sú vo vnútri drahé kovy, napríklad paládium alebo platina, ktorých cena neustále rastie. Za posledných 5 rokov sa cena týchto materiálov zvýšila viac ako 4-násobne. Hodnota takýchto častí má preto v závislosti od stavu hodnotu niekoľkých desiatok eur. 

Dôležitejším problémom ale je, že tento komponent sa dá ľahko ukradnúť. Pre skúsených zlodejov ide o akciu, ktorá trvá iba pár minút. Zrejme neexistuje jediný týždeň v roku, kedy by sa informácie o takomto trestnom čine neobjavili v novinách. A to sú len zločinci, ktorých prichytili pri čine. Určite existujú aj prípady, kedy zlodeji s korisťou utečú a majiteľ si naivne myslí, že má iba deravý výfuk. 

Krádeže katalyzátorov stúpajú nielen na Slovensku, ale aj v okolitých a zaoceánskych krajinách. V marci tohto roka polícia v Los Angeles vrátila majiteľom 250 katalyzárov v hodnote okolo 618 000 eur. Rovnaký problém majú aj policajti vo Veľkej Británii, kde sa zlodeji nehanbia kradnúť za bieleho dňa pod očami kamier. 

Do boja proti nim sa najnovšie zapojila miestna pobočka Toyoty. Vo Veľkej Británii má v úmysle označiť tento diel na asi 100 000 vozidlách. Na tento účel vyhradili viac ako 1 milión libier, čo je približne 1,16 milióna eur. Celá kampaň je výsledkom spolupráce medz japonskou značkou a spoločnosťou Smartwater, ktorá vyrába označovacie sady. 

Krádeže katalyzátorov stúpajú aj vo Veľkej Británii
Zdroj: Bracknellnews

Vďaka tomu bude konkrétny katalyzátor ľahšie priraditeľný k danému automobilu, teda keď ho odovzdá niekto iný ako majiteľ vozidla, budú hneď vedieť, že ide o krádež. Polícia dúfa, že bude pri chytaní zlodejov efektívnejšia, rozbije takto niekoľko zločineckých skupín a zastaví obchodovanie s ukradnutými dielmi. 

Prvá várka označovania zahŕňa 50 000 vozidiel. Celý proces má byť pre majiteľov značiek Toyota a Lexus bezplatný. Spoločnosť sa však chce zamerať na staršie modely, pretože takéto autá sú častejším terčom zlodejov.  Ďalšia vec je, že spomínané diely v nových vozidlách majú odlišný dizajn a zlodeji po nich tak neprahnú. 

Anketa: Zišiel by sa podobný, ideálne bezplatný, systém označovania aj u nás?