Rebríček je rozmanitý, nie je zameraný iba na hyperautá so stovkami koní, ktoré sú pre obyčajných smrteľníkov nedostupné, no zopár sme ich predsa len zaradili, pretože si myslíme, že je dobré poznať novú automobilovú kultúru. Nižšie nájdete modely, ktoré v roku 2022 zohrajú na trhu významnú úlohu, zoradené od najmenšej po najväčšiu exkluzivitu.

Toyota GR 86

Toyota GR 86.
Zdroj: Toyota

V roku 2012 Toyota predstavila prvý športový automobil GT 86 a najnovší nástupca prišiel s takmer rovnakým zadaním. Ponúknuť ľuďom zábavné auto s pohonom všetkých kolies, ktoré má nízke ťažisko a jeho riadenie pumpuje adrenalín do krvi. Z pôvodného modelu GT 86 sa však názov zmenil na GR 86, ktorý je v súlade s aktuálnym pomenovaním športovej rodiny Toyoty Gazoo Racing.

GR 86 je vlastne dvojička modelu BRZ od Subaru, ktorý bol predstavený počas roka 2020. Úzku a úspešnú spoluprácu automobilky z ďalekého východu nepopierajú, práveže postupujú správnym smerom v zmysle sloganu „Vyrábajme spolu lepšie autá!“.

Najväčšia zmena prišla v podobe nového motora. Namiesto štandardného dvojlitra bude GR 86 poháňaný benzínovým štvorvalcom s objemom 2,4-litra od Subaru. Toyota nesklamala a vybrala sa cestou čistého atmosférického agregátu bez turbodúchadla. Jeho výkon je 173 kW (235 k) dostupný pri 7 000 ot./min. a maximálny krútiaci moment stúpa až na hodnotu 250 Nm už pri 3 700 ot./min..

Konská sila sa prenáša na zadnú nápravu prostredníctvom 6-stupňovej manuálnej alebo automatickej prevodovky, výber je len na vás. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou sa im podarilo znížiť zrýchlenie na 100 km/hod o 1,1 sekundy, takže teraz je to 6,3 sekundy. Hlavný technický rozdiel medzi GR 86 a novým Subaru BRZ spočíva v individuálnom nastavení podvozka. Na Toyote totiž pracovali špecialisti spoločnosti Gazoo Racing. Cena modelu zatiaľ nie je potvrdená, ale mala by sa pohybovať okolo 35 000 eur na nemeckom trhu.