Ak si spomínate, tak pred dvoma rokmi predviedlo BMW na autosalóne IAA v Ženeve model X6 vo farbe Vanta Black, najtmavšia čierna na svete. Táto farba absorbovala 99,965 percent svetla. Keďže takáto farba neodráža žiadne svetlo, krivky na vozidle sa prakticky stratili a sú takmer dvojrozmerné. V sériovej výrobe sme ho ale nevideli, pretože v praxi sa ukázal ako príliš krehký.

Xiulin Ruan, profesor strojného inžinierstva na univerzite v Purdue, a jeho študenti vytvorili najbelšiu farbu v histórii.
Zdroj: Purdue University

Tím programátorov z Purdue University v americkom štáte Indiana ale vyvinul pravý opak. Najbelšiu bielu na svete. Podľa profesora strojného inžinierstva, Xiulina Ruana, bolo cieľom vyvinúť odtieň, ktorý bude odrážať čo najviac svetla, čím sa môže výrazne znížiť napríklad zahrievanie domov. Farba, ktorá získala titul v Guinessovej knihe rekordov, ponúka veľké prísľuby k zníženiu nákladov na chladenie a potenciálne môže zmierniť globálne otepľovanie.

Xiulin Ruan, profesor strojného inžinierstva na univerzite v Purdue, a jeho študenti vytvorili najbelšiu farbu v histórii.
Zdroj: Purdue University

Keďže nová farba odráža 98,1 percent svetla, vnútro budov zostáva oproti vysokej teplote vonku chladnejšie. Ale našlo sa aj niekoľko výhod, ktoré by mohli pomôcť automobilovému priemyslu. Pri spaľovacích motoroch by sa dalo ušetriť asi pol litra benzínu na 100 kilometrov a pri elektromobiloch by sa výrazne zvýšil dojazd, pretože by ste nemuseli využívať klimatizáciu. Vynálezcovia zatiaľ oficiálne neuviedli, či bude tento inovatívny lak možné využiť aj na vozidlách. Zrejme ho najprv musia podrobiť testom, aby nemali rovnaký problém s jeho krehkosťou, ako v prípade Vanta Black.