Jeden z najsilnejších dôkazov bezprostrednej blízkosti konca manuálnych prevodoviek tkvie v tom, že koncern Volkswagen, najväčší predajca automobilov na svete, už uviedol dátum vyňatia manuálnej prevodovky. Prvými "obeťami" nevyhnutného kroku sa stane nasledujúca generácia kompaktného crossoveru Tiguan a aktualizovaná verzia obľúbeného sedanu Passat, ktoré prídu v roku 2023.

Športové verzie GTI a R, odvodené od ôsmej generácie modelu Volkswagen Golf predstaveného koncom roka 2019, však budú s možnosťou manuálnej prevodovky pravdepodobne pokračovať ešte aspoň do konca desaťročia. Predstava, že toto rozhodnutie neovplyvní aj sesterské značky v koncerne, je zrejme nereálna, no zatiaľ k tomu konkrétne informácie nevedú. 

Zo všeobecného pohľadu ale nejde o tak prekvapivý krok, pretože manuálne prevodovky sa sťahujú z trhu už celé desaťročie a kupujúci čoraz častejšie dávajú prednosť automatickým prevodovkám. Niektorí výrobcovia dokonca ponúkajú manuál iba v prípade základných a najlacnejších verzií a tak niet divu, že sa im stále viac značiek otáča chrbtom.