Volkswagen má tým pádom 85-ročné skúsenosti, a napriek tomu, že patrí medzi značky, ktoré za sebou stále nemajú storočnicu, dokázal sa umiestniť medzi hlavných svetových automobilových výrobcov. V článku si pripomenieme 5 áut, bez ktorých by Volkswagen nebol tým, čím je dnes.

Materská značka koncernu Volkswagen, ktorý tvorí viac ako desať rôznych značiek vozidiel, dokáže vyrobiť a uviesť na trh milióny automobilov ročne a jej modely sú nesmierne obľúbenej v takmer každej krajine na svete. Dnes sa zameriame na 5 najdôležitejších áut v histórii Volkswagenu, ktoré pre spoločnosť boli prínosom, či už inováciami alebo komerčným úspechom. Prispeli tak k rozvoju značky, čím jej pridelili status, ktorý v súčasnosti zastáva.

Volkswagen Beetle

VW Beetle.
Zdroj: Auto Bild

Prvý na zozname nebude nikto iný ako slávny Beetle. V súčasnosti môžeme povedať, že ide o "vyhynutý" model, no chrobák, známy tiež ako Type 1, bol prvým autom značky. Na trh bol uvedený v roku 1938 a tešil sa dlhému komerčnému životu.

Montoval sa v továrňach po celom svete, od Európy po Austráliu či Nový Zéland. Dokonca aj v Afrike, Južnej Amerike alebo v Ázii. Beetle je podľa definície globálnym automobilom s viac ako 20 miliónmi predaných kusov. Bol tu síce aj druhý model, New Beetle, ale ten nezožal taký úspech ako jeho starší brat, takže jeho výroba sa oficiálne ukončila v roku 2019.