Pripravili sme si pre vás špeciálnu letnú sériu testov, v rámci ktorej vám prinesieme tri recenzie obytných automobilov v rôznych veľkostiach a cenových reláciách od značky Volkswagen Úžitkové vozidlá. Začneme Volkswagenom Caddy California, ktorý testovala naša sesterská redakcia britského Auto Express, pokračovať budeme našim domácim testom Volkswagenu California a všetko zakončí recenzia modelu Volkswagen Grand California z pera kolegov z nemeckého Auto Bildu.

Volkswagen Caddy California.
Zdroj: Auto Express

Caddy je síce v ponuke Volkswagen Úžitkové vozidlá dlhoročnou stálicou, no do partie “California” sa pridáva až prostredníctvom novej generácie. Čo prináša? Na kompaktnom pôdoryse ponúka priestor pre posteľ, mini kuchyňu a set kempingového nábytku - dvoch stoličiek a rozkladacieho stolíka. Napriek tejto výbave však Caddy California rozhodne nie je autom, v ktorom by ste sa chceli od civilizácie odstrihnúť na celé týždne.

Práve naopak, najmenší člen kalifornskej rodiny ponúka skvelý pomer medzi každodennou využiteľnosťou a pohodou v kempe. VW očakáva, že si ho kúpia predovšetkým klienti, ktorí na ňom budú cez týždeň jazdiť ako na bežnom rodinnom automobile a cez víkend zamieria za relaxom do prírody. Náš tip? Milovať ho budú ľudia, ktorí robia športy a sú ochotní za nimi cestovať. Ako základňa pri cyklistickom či surferskom výlete poslúži Caddy California perfektne.

Volkswagen Caddy California.
Zdroj: Auto Express

Podobne ako pri bežnom Caddy, aj verzia California ponúka základné dĺžkové vyhotovenie a potom predĺžený variant Maxi. V našom prípade išlo práve o verziu Maxi, ktorá je drahšia o 1 170 eur. Priplácali by sme si za ňu? Rozhodne nemožno uprieť, že ponúka extra batožinový priestor, čo pri tomto aute môže byť veľká výhoda, no pokiaľ ide o uskladnenie batožiny či športového náčinia, strešný nosič by človeka asi vyšiel lacnejšie a je univerzálnejší. Chybu však siahnutím po verzii Maxi nespravíte.

Pri rozhodovaní o kempingovom Caddy musíte myslieť na to, že doň ešte potrebujete doplniť prenosnú chladničku, pretože v bežnej výbave sa nenachádza. Časť prepravnej kapacity zaberá aj spomínaný rozkladací kempingový nábytok, no treba povedať, že ľahké hliníkové stoličky a stôl sú o skladaciu posteľ uchytené perfektne a počas cestovania nevydávajú žiadne zvuky. Pred kúpou Californie si treba uvedomiť, že jednoduchý plynový horák limituje výber jedál, ktoré tu budete pripravovať, no čo-to sa na ňom pripraviť dá.

Volkswagen Caddy California.
Zdroj: Auto Express

Univerzálny Caddy ponúka viacero šikovných vychytávok, na zadných oknách je uchytená dvojica úložných organizérov, ktoré slúžia zároveň aj na tienenie kabíny. Sú odnímateľné a dajú sa prehodiť cez rameno, aby ste si svoje cennosti z auta a do auta vedeli pohodlne zobrať. Okrem nich v zadnej časti nájdete niekoľko extra 12V zásuviek a za príplatok Caddy California poskytne aj dodatočné osvetlenie batožinového priestoru, resp. teraz už poľnej kuchynky. Otvorené piate dvere totiž slúžia ako strecha a markíza pre váš obytný priestor.

Volkswagen Caddy California.
Zdroj: Auto Express

Zásuvka na riad a aj varná doska využívajú výsuvný systém, ktorý je bezpečný. Nemalo by sa vám stať, že trebárs varnú dosku zasuniete omylom, keď varíte. Energiu pre varenie dodáva plynová fľaša umiestnená za zadnými sedadlami v samostatnom boxe, ktorý je odvetraný  dedikovaným kanálikom von z kabíny. Ani pri málo pravdepodobnom úniku plynu by vďaka tomu posádka nemala byť v ohrození.