01. Exteriér 96%

K nástupu elektriny pristupujú automobilky rôznymi formami nielen z hľadiska techniky, ale aj dizajnu. Niektoré značky dávajú svojim batériovým modelom rýdzo futuristické krivky demonštrujúce ich náturu. Iné sa ich snažia urobiť čo “najnormálnejšie”, čoho príkladom je nami nedávno testovaný Peugeot e-2008. Honda sa ale rozhodla vybrať inou cestou.

Táto ázijská automobilka predstavila v roku 2017 na frankfurtskom autosalóne koncept Urban EV, z ktorého sa predvlani vykľul sériový model označený len písmenom “e”. Kombinuje retro krivky s modernými prvkami. Výsledok pôsobí veľmi zaujímavo. Na ulici vzbudzuje táto malá Japonka veľkú pozornosť, ktorú jej môžu závidieť aj dnes už pomerne bežné modely s logom Tesla. Mohli sme sa o tom presvedčiť počas testu verzie Advance so 17-palcovými ráfikmi.

Honda e vyniká svojím milým retro-futuristickým dizajnom.
Zdroj: Marek Pokrývka

Tieto viaclúčové disky kolies sú čerešničkou na torte harmonického spojenia jednoduchých základných rysov zaváňajúcich minulosťou s prudko súčasnými riešeniami, ako sú zapustené kľučky, kamery namiesto spätných zrkadiel či diódové svetlomety. Tie nesklamú ani svojím výkonom. V prvom rade však spolu s takmer navlas rovnakými koncovými jednotkami dávajú elektrickému hatchbacku milý vzhľad.

K atraktivite tejto elektrickej krabičky s dĺžkou podliezajúcou 3,9 metra prispieva imitácia trojdverového usporiadania. Zadné kľučky sú skryté pri okne. Tie predné sú zasa zapustené, čo je dnes prudko módna záležitosť. Prispieva to k high-tech imidžu tohto modelu. Zvolené riešenie má však aj svoje nevýhody, napríklad pri odomykaní za ne treba potiahnuť dvakrát. Z hľadiska bezpečnosti to ale chápeme.

Bezrámové dvere, zapustené kľučky a kamery namiesto zrkadiel.
Zdroj: Marek Pokrývka

Väčší problém sme mali s uzatváraním, pri zatvorení dverí sa totiž ľahké kľučky veľakrát sčasti zasunuli dnu a dotyková plôška sa tak skryla. Pred zamknutím sme ich preto museli opäť povytiahnuť. Samotné dvere majú konštrukciu bez okenného rámu, čím Honda získava ďalšie štýlové body. Týka sa to najmä tých predných. Vzadu je nad plechom nielen čierny lakovaný dielec s kľučkou, ale aj veľká časť okna. Pri stiahnutí zostáva relatívne vysoko.