Veľa miesta aj elektrická mobilita. Je celkom pochopiteľné, že SUV s plug­in dvojitým pohonom sú momentálne v kurze. Zodpovedajúco tvrdo bojujú o miesto na trhu. Od roku 2019 patrí medzi stálice Ford Kuga. S dĺžkou 4,61 metra úspešne reprezentuje všestranného umelca. Za minulý rok sa len v Nemecku predalo takmer 30 000 kusov.

Kuga sa roztiahla na 4,61 metra. Priemer otáčania vľavo/vpravo: 11,8/11,9 metra.
Zdroj: Auto Bild

Rovnako dlho je na trhu náš druhý protagonista Citroën C5 Aircross. Na Slovensku je populárnejší než Ford Kuga, čo dokazujú predajné čísla za rok 2021 (C5 Aircross: 239 ks, Kuga: 145 ks). Citroën bol odnepamäti stelesnením extravagancie na kolesách. Masívne Airbumps – vzduchové vankúše na ochranu predku a bokov karosérie –, ktoré sme prvýkrát spoznali pri modeli C3 Cactus, síce zvýšili hodnotu rozpoznateľnosti auta, ale boli otázkou vkusu. V rámci nedávneho faceliftu sa Francúzi rozhodli ísť na istotu a Aircross teraz pôsobí omnoho vyhladenejším dojmom – kompatibilný pre masy, ale aj viac zameniteľný. Fanúšikovia si však môžu vydýchnuť, v srdci zostal pravým Citroënom.

Vďaka dĺžke 4,50 metra je Aircross dobre ovládateľný. Priemer otáčania asi len 11 metrov.
Zdroj: Auto Bild

Hneď po nastúpení prebudí digitálny tachometer s lupou spomienky na legendárny model CX. Sedadlá sú široké a pohodlné, napriek tomu ponúkajú dostatočné bočné vedenie. Bon! Predovšetkým sa však C5 tak pekne rozprestiera okolo posádky, že sa okamžite dostavuje pocit pohodlia – akoby v nejakom kokóne. Navyše, použité materiály pôsobia hodnotne a pocitovo sú poctivo zmontované. Fakt, že infotainment ešte stále vyžaduje trpezlivosť a ochotu učiť sa, patrí pri značke, ktorá kedysi ponúkala ovládanie smeroviek kolískovým ovládačom, spínač na vyhrievanie zadného okna na streche a rádio medzi prednými sedadlami, k dobrým mravom.

Kokpit s vlastným dizajnom a trochu neprehľadným ovládaním. Od predkov ho však odlišujú kvalitné materiály a slušné spracovanie.
Zdroj: Auto Bild

Pokračovanie porovnávacieho testu nájdete na nasledujúcej strane