Výkonné lítiovo-iónové akumulátory sa starajú o dostatočnú silu bezkáblových vysávačov do auta, ale dokážu tieto príručné hltače omrviniek nahradiť aj konvenčný vysávač alebo aj robustné zariadenie na vysávanie na umývacej linke?

Test AUTO BILDU ukáže, či sú vhodnou alternatívou pri krátkej prestávke na vyčistenie kabíny.

Sedem výrobkov v porovnávacom teste.
Zdroj: Martin Henze

S počtom 126 bodov zo 150 možných a známkou 1,8 (dobrý) sú Dust­buster Slim od Black+Decker, ako aj Kärcher CVH 2 Premium spoločnými víťazmi testu vysávačov. Navyše je vysávač Kärcher cenovo najpriaznivejší zo všetkých porovnávaných výrobkov, a preto sa stal aj víťazom pomeru cena/kvalita. Oba víťazné vysávače nemali žiadnu vyslovenú slabosť, ale v mnohých parametroch boli najsilnejšie ako napríklad menovitá sacia sila, manipulácia a výdrž akumulátora. Keby sa rátal iba sací výkon, musel by zvíťaziť vysávač od výrobcu Shark, ktorý si počínal v tejto disciplíne najlepšie. Lenže mal súčasne najmenšiu nádobku na odpad, takže musel sa vyprázdňovať častejšie než konkurencia.

Výsledné poradie nájdete v galérii

Hoci sa umiestnil vysávač Bosch na predposlednom mieste, nie je vôbec zlý – je to len dôkaz toho, aké tesné rozdiely boli medzi jednotlivými vysávačmi. Výhodné je, že má veľa príslušenstva ako hubica na podlahu a predlžovacia rúrka. Vďaka robustnejšiemu formátu má jednu z najväčších nádobiek na špinu. Lenže má to aj nevýhody, horšie sa s ním manipuluje a je ťažšie skladovateľný než konkurencia.
Každý z nich má nejakú inú výhodu. V malom priestore auta dokážu aj akumulátorové vysávače nahradiť tie klasické, lebo boj so špinou zvládajú veľmi dobre.

Každý vysávač musí povysávať jedno kobercové pole. Každé pole obsahuje na gram presne rovnaké množstvo normovanej špiny.
Zdroj: Martin Henze

Ako sme testovali

Prečo so špinou! Sací výkon, ktorý je v hodnotení jedným z dôležitejších bodov, sme merali meracím zariadením na podtlak. Potom dostal každý vysávač na vyčistenie jedno rovnako veľké kobercové pole. Úlohou každého vysávača bolo pozbierať čo najviac zo 100 gramov vmasírovanej normovanej špiny. Tá pozostávala z keksových omrviniek, zo psích chlpov, z kremičitého piesku a zo substrátu na sadenie kvetov. Segment koberca sa vysával raz v pozdĺžnom a raz v priečnom smere. Po povysávaní koberca sa špina nazbieraná v nádobke vysávača na gram presne odvážila. Dôležitým kritériom však bolo aj to, ako sa s vysávačom manipuluje v tesnom priestore auta. Potom sme merali hlučnosť prístrojov v prevádzke a výdrž akumulátorov na jedno plné nabitie. Záverečnou skúškou bolo, ako ľahko alebo ťažko sa dá vysávač vyprázdniť.

Po vysávaní sa obsah každej nádobky so špinou presne odvážil.
Zdroj: Martin Henze

Poradie aj s hodnotením je v galérii

Testované vysávače bez rozdielu odviedli veľmi dobrú prácu. Neboli zaznamenané žiadne funkčné nedostatky. Šesť zo siedmich dostalo celkové hodnotenie dobrý, len vysávač Einhell bol vyhodnotený ako uspokojivý. Dôležité pre využitie v aute: čo možno najkompaktnejší tvar, aby sa dalo zájsť aj do tesných kútov.