Existuje veľká skupina vodičov, pre ktorých je spotreba vozidla alfou a omegou. Možno o tom netušia, no ich snaha má v Británii oficiálny názov a dokonca aj množstvo zástancov. Jazdný štýl známy ako “hypermiling” zahŕňa niekoľko charakteristických kritérií, ktoré vám pomôžu ušetriť peniaze minuté na tankovanie vozidla.

Základným pravidlom “hypermilerov” je stopercentný technický stav automobilu. Aby vozidlo dokázalo jazdiť efektívne, musí pracovať bezchybne. To isté platí aj o pneumatikách, ktoré musia byť nahustené presne podľa inštrukcií výrobcu. Aby auto dosiahlo lepšiu spotrebu, mnohí z týchto vodičov z neho okamžite vykladajú akýkoľvek nepotrebný náklad.

“Hypermiling” - využívanie všetkých bežne dostupných prostriedkov a postupov s cieľom čo najviac znížiť spotrebu paliva.
Filip Kadlečík

Znie to paradoxne, ale jedným z najefektívnejších tipov je ten, ktorý hovorí “Nešoférujte!”. Priemernú spotrebu vozidla síce nezníži, ale vašu peňaženku odľahčí. Uplatňuje sa najmä vtedy, ak je jazda len výsledkom pohodlnosti a danú vzdialenosť by ste bez problémov prešli za pár minút i peši. Využiť pri tom môžete napríklad bikesharing či skladacie bycikle a kolobežky.

Základom energeticky efektívnej jazdy je dobre náplanovaná trasa. V tomto ohľade vám môžu pomôcť rôzne smart navigácie, ktoré sa v reálnom čase vedia vyhnúť dopravným zápcham. Mimo nich sa totiž dá jazdiť plynule a s plynom pracovať rozumne. Medzi cnosti efektívneho šoféra patrí i schopnosť predvídať a vyhýbať sa zbytočne razantnému pridávaniu s následným silným brzdením. Ak jazdíte štýlom brzda-plyn, spotrebe rozhodne nepomáhate.

Ak je to možné, počas ideálnej plynulej jazdy brzdy nedostávajú zabrať, čím sa eliminuje potreba zrýchlenia. Zvolené tempo jazdy má na apetít auto taktiež obrovský vplyv. Na diaľnici napríklad stačí zvoľniť zo stotridsiatky na stodesiatku a rozdiely v spotrebe paliva budú markantné.

Medzi zaručené tipy hypermilerov patria i také detaily ako napríklad obúvanie topánok s tenkou podrážkou, ktoré vám umožnia lepšie cítiť plynový pedál. Populárne je však aj tzv. "inteligentné parkovanie". Ak napríklad stojíte na kopci, auto odstavíte tak, aby ste pri rozbiehaní využili sklon vozovky. Medzi overené tipy patrí i používanie systému štart-stop či lepší manažment teploty v kabíne vozidla - aby sa znížilo využívanie klimatizácie, treba cez leto parkovať v tieni a počas zimy na Slnku.

Anketa: Snažíte sa pri bežnom jazdení dosahovať nízku spotrebu auta?

Na množstvo hypermilerov sa v Británii už zniesla vlna kritiky. Koniec-koncov, s niektorými ich menej príjemnými zvykmi sa občas stretávame i na našich cestách. Autá, ktoré majú neutrál zaradený už desiatky či stovky metrov pred najbližšou križovatkou, brzdia premávku výrazne nižšou rýchlosťou či na diaľnici sa lepia na návesy kamionistov, to sú len niektoré z nich.

Ku všetkému sa však dá pristupovať s rozumnou mierou. Dodržiavanie aspoň niektorých z týchto pravidiel spotrebu vášho vozidla reálne zredukuje. Zdržovanie premávky, to už je iná káva a za pár decilitrov paliva asi nestojí... Pokiaľ ide o finančné náklady, tie môžu vďaka týmto radám klesnúť výraznejšie, než by ste čakali. Ruku na srdce, koľko krát ste už do auta sadli a prešli vzdialenosť, ktorá by sa dala v priebehu minút zdolať krokom? Tento zlozvyk škodí nielen spotrebe, ale často aj samotnej technike vozidla, ktorá často nemá šancu dostať sa na optimálnu pracovnú teplotu. Aj takto by sme všetci mohli pomôcť životnému prostrediu a popri tom ešte aj ušetriť.