Je pravda, že v dnešnom svete sa nájde mnoho ľudí, ktorí v takomto prípade uprednostnia privolanie odťahovky a zbavia sa problému bez toho, aby si zašpinili ruky. Existujú však aj vodiči, ktorí si na výmenu kolesa trúfnu sami. V mnohých vozidlách dnes ale rezervné koleso nie je, nahradila ho lepiaca sada na pneumatiky. My si povieme niečo o výhodách a nevýhodách jednotlivých prvkov.

Zdroj: Pixabay

Dojazdové koleso na dva spôsoby

Aj keď je v kufri pri lepiacej sade viac miesta, nosíte zo sebou menšiu váhu a nejakým spôsobom šetríte spotrebu, rezervné koleso je v mnohých prípadoch bezpečnejšou a efektívnejšou voľbou. V prvom rade by ste si mali ujasniť, aké rezervné koleso zo sebou nosíte. Pretože môžete mať v kufri plnohodnotnú rezervu, ktorá má rovnaký obvod aj tlak, takže jeho výmenou máte problém zažehnaný.

VÝHODY

  • Zachováva estetiku vášho vozidla
  • Nemusíte sa ponáhľať priamo do servisu pre náhradnú pneumatiku plnej veľkosti, ako v prípade dočasných pneumatík

NEVÝHODY

  • Ak nemajú svoj priestor, zaberajú miesto pre batožinu
  • Ak je čas na kúpu náhradných pneumatík, musíte ich kúpiť 5 namiesto 4, ak ste zamieňali všetkých 5 pôvodných pneumatík.

Dojazdové koleso je ale úplne iný prípad. Ide o alternatívne riešenie ku klasickej rezervnej pneumatike, avšak slúži iba na dojazd do servisu, pretože sa často fúka na dvojnásobok bežného tlaku. Je o čosi užšie než štandardná pneumatika, niekedy vyzerá ako koliesko z fúrika, a preto na ňom môžete ísť maximálnou rýchlosťou iba 80 km/h.

Tým, že na vozidlo namontujete iný priemer kolesa a k tomu prislúchajúcu pneumatiku, znížite stabilitu vozidla. S tým prichádza na rad množstvo faktorov, ktoré treba vziať do úvahy. Nadmerne zaťažujete diferenciál, ABS systém tiež nebude pracovať na 100 % a v prípade, že neodhadnete svoje šoférske schopnosti, vám môže príliš veľa odvahy narobiť veľké škody.

Zdroj: Pixabay

Ideálnou strednou cestou pre lenivcov, ktorá ale niečo stojí, sú Runflaty. Tie sú schopné pri defekte alebo strate tlaku pokračovať ďalej v jazde bez poškodenia pneumatiky a to vďaka vystuženým bočniciam, ktoré udržia pneumatiku na ráfiku aj pri úplnej strate vzduchu. Pneumatika vydrží do najbližšieho pneuservisu samozrejme pri obmedzenej rýchlosti.

VÝHODY

  • Nepotrebuje taký veľký ukladací priestor, ako náhradná pneumatika plnej veľkosti. 

NEVÝHODY

  • Môže narušiť činnosť niektorých funkcií vozidla ako sú ABS, kontrola trakcie a dokonca aj meranie rýchlosti
  • Je určená iba ako núdzové a dočasné riešenie, aby ste sa dostali do servisu alebo k svojmu predajcovi pneumatík.