Samoobslužné autoumyvárky u nás zažívajú svoj rozkvet, najmä keď príde pekné počasie, okupujú ich majitelia áut, ktorí chcú svoje vozidlá udržiavať v čistom stave. A to je dobre. Mnohí však zabúdajú na jednu dôležitú časť automobilu - jeho podvozok, iní mu zasa majú tendenciu dopriať príliš intenzívnu a de facto nesprávnu starostlivosť. Treba ho však naozaj čistiť? Áno, odporúča to prakticky každý zdroj, ktorý sa týka umývania automobilov. Kombinácia posypovej soli a dlho ukladanej špiny môže byť ideálnym prostredím pre vznik hrdze, ktorý sa dal oddialiť.

Podľa viacerých detailingových serverov sa teda podvozok automobilu jednoznačne oplatí umývať, nie však príliš často. Svoje totiž urobí aj dážď. Keď vám za jazdy prší, podvozok sa logicky prepláchne. Preto by malo byť dostatočné, keď ho vy vodou prebehnete dvakrát do roka. Raz počas zimy, keď sa musí popasovať s veľkými nádielkami posypovej soli, no a druhýkrát práve po zime, aby ste zmyli jej nečistoty. Ako na to? Pozor, tu mnohí z nás, napriek dobrému úmyslu, robia chybu.

Podľa webu Car Detailing Planet by sme podvozok auta nemali umývať štandardným vysokým tlakom, ktorý na obľúbených samoobslužných staniciach využívame. Práve naopak, k podvozku by sme mali pristupovať jemnejšie. Vysokým tlakom by sme totiž mohli narušiť niektoré gumové manžety či tesnenia, resp. protihlukovú izoláciu či iné komponenty. Odporúča sa využívať tlak, ktorý dosahujú bežné záhradné hadice, nič silnejšie. Citlivú spodnú časť automobilu treba skôr prepláchnuť, nie bez rozmyslu vystriekať.

Existuje jeden geniálny tip, ktorý môže čistenie podvozka časti motoristom výrazne uľahčiť. Na internete sa dajú kúpiť koncovky na hadicu, ktoré potom iba položíte pod auto a oni sa postarajú o umytie podvozka. Načo však kupovať špecializovaný produkt, keď už veľa z nás má doma jeho “bratranca”? Na tento účel perfektne poslúži koncovka, ktorou ľudia polievajú trávnik. Otočné zavlažovače stoja pár eur a keď ich umiestnite pod auto, podvozok prepláchnu jemne bez toho, aby narušili citlivé ochranné vrstvy. Takýto zavlažovač stačí párkrát posunúť a máte hotovo.

Pokiaľ vám na aute naozaj záleží a máte aspoň základnú manuálnu zručnosť, adaptér na čistenie podvozka auta si môžete vyrobiť aj doma na základe jednoduchého postupu v priloženom videu.