Motor by bez oleja nebol schopný fungovať. Preto ak chcete, aby vám auto slúžilo čo najdlhšie, je potrebné tejto na prvý pohľad banálnej téme venovať dostatok pozornosti. Jeho funkcia je predovšetkým mazanie pohyblivých častí motora, znižovanie trenia, odvádzanie tepla, chladenie, ale aj ochrana motora pred koróziou a tiež pred chemickými vplyvmi.

Ilustračný obrázok
Zdroj: Shutterstock

Mazanie zabezpečuje olejové čerpadlo, ktoré ho tlačí cez olejový filter a následne sa rôznymi kanálmi a vedeniami dostáva na potrebné miesta. Gravitáciou steká naspäť do vane a kolobeh sa neustále opakuje. Každý výrobca vozidla určí typ motorového oleja, ktorý sa smie používať. Zvyčajne je ich na výber niekoľko, podľa krajiny a poveternostných podmienok, kde vozidlo jazdí.

Servisný interval udávaný výrobcom nemusí byť vždy tým správnym ukazovateľom. Všetko sa odvíja od toho kadiaľ a ako jazdíte. Pri nadmernom zaťažení motora, jazde v teréne, vysokých rýchlostiach a extrémnom počasí je viac namáhaný. Predovšetkým pre benzínové motory v zimnom období môže mať častá jazda na krátke trasy neblahé následky.

Nespálený benzín nám znehodnocuje olej, ktorý potom stráca svoje požadované vlastnosti. Než vozidlo dosiahne prevádzkovú teplotu, pracuje so zvýšeným množstvom paliva. Jeho zvyšky sa zo stien valcov dostanú do oleja a kontaminujú ho, čo má za následok predčasné opotrebenie motoru. Pri dieselových autách sa stáva, že sa hladina oleja zdvihne.

Príčina zvýšeného množstva oleja je nafta v ňom. To sa deje buď v dôsledku poruchy palivového systému, alebo častou regeneráciou DPF filtra. Nie nadarmo sa v autoškolách učí, že by sme mierku mali pravidelne kontrolovať. Spoliehať sa na elektroniku nie je vždy šťastným riešením, pretože aj tá podlieha poruchám a nie je dokonalá.

Ilustračný obrázok
Zdroj: Pexels, Markus Spiske

Olej môže obsahovať aj vodu, v tomto prípade sa však už jedná o závažnú poruchu. Zistíme to podľa toho, že má šedé sfarbenie a hustú konzistenciu. Na výmenu oleja nás neupozorňujú iba prejdené kilometre, ale aj čas. Správne by sme ho mali meniť minimálne raz za rok, pretože aj toto je ukazovateľ, ktorý vplýva na jeho kvalitu.

Mohlo by vás zaujímať: