Na našom portáli zväčša pochopiteľne nájdete výsledky prieskumov spoľahlivosti vozidiel z Nemecka. Aby sme tento fakt vyvážili, sledujeme i rebríčky zverejňované v iných krajinách a jeden veľmi zaujímavý nedávno prostredníctvom videa na Youtube publikoval britský server Carwow.

 Rebríček 29 automobiliek ich radí od najhoršej po najlepšiu. Prieskum vychádza z dát spoločnosti Warrantywise, ktorá sa na ostrovoch venuje doplnkovému záručnému poisteniu vozidiel. Spoľahlivosť ju preto musí zaujímať - dobré informácie sú podstatou jej obchodného modelu. Nasledujúci prieskum sa zakladá na vzorke približne 200 000 automobilov, ktorých priemerný vek sa pohybuje na úrovni 9 rokov. Ponúka teda dobrý pohľad na to, ktorá automobilka robí trvácne vozidla a oplatia sa kúpiť aj ako jazdenky.

 

Skóre vyjadrené v percentách, ktoré určuje poradie jednotlivých značiek, sa skladá z indexu spoľahlivosti danej značky, závažnosti jej porúch a nákladov potrebných na ich opravu. Kombinácia týchto troch faktorov definuje umiestnenie výrobcov. Ako však uvidíte v samotnom rebríčku, čo sa spoľahlivosti týka, viaceré automobilky sú si pomerne vyrovnané. V poradí potom o ich umiestnení rozhodujú faktory ako napríklad to, v akom veku sa ich vozidlá začnú kaziť či ako rýchlo vie servis poruchy opraviť.

Na záver treba dodať, že niektoré značky v prieskume chýbajú, lebo sa sem dostali iba také, ktorých automobily sa v databáze Warrantywise objavujú nad počet 500 kusov. Samotný rebríček v niektorých ohľadoch prekvapil. TOP 3 automobilky svojim súperom výrazne odskakujú, prekvapivé je i vysoké umiestnenie Fiatu, za ktoré možno vďačí technicky jednoduchému portfóliu automobilov.