Predstavte si, že naštartujete auto, pohnete sa vpred a zo strany spolujazdca vás vyľaká hlasný zvuk. Čo urobíte? Presne tak: Vystúpite z vozidla a pozriete sa, čo mohlo ten rachot spôsobiť. Kto už by len v danom okamihu vypínal motor či vyberal kľúče zo zapaľovania? Veď je to len pár sekúnd, čo by sa mohlo stať? Vtedy si za volant sadne zlodej a odíde aj s vašim autom.“ pisal koncom decembra nemecký Auto Bild o príbehu plastovej fľaše a arogantných zlodejov.

Trik má spočívať v tom, že fľaša natlačená do podbehu auta pri rozbiehaní vydá nepríjemný zvuk, ktorý vás po naštartovaní vyláka spoza volantu, čo zlodeji rýchlo využijú a s vašim vozidlom utečú. Problém tohto triku spočíva len v tom, že sa pravdepodobne nikdy nestal. Zdroje naprieč celým svetom ho označujú za jednoznačný hoax, proti ktorému broja aj policajné zbory, napríklad v Juhoafrickej republike.

Podľa dostupných informácií pochádza tento hoax práve z Juhoafrickej republiky, kde však v skutočnosti nikdy nikto nezaevidoval krádež vozidla týmto spôsobom. Správa, ktorú vo februári roka 2018 rozšírila istá lokálna bezpečnostná spoločnosť, sa stala nečakane populárnou a v krátkom čase ju na sociálnej sieti zdieľalo viac než štvrť milióna ľudí.

Lokálna polícia v snahe predísť zbytočnej úzkosti a obavám vodičov status bezpečnostnej agentúry dementovala, no to už jej šíreniu zabrániť nedokázalo. Samozrejme, nie je zlé dávať si pozor na zlodejov áut a správať sa tak, aby ste riziko odcudzenia vozidla eliminovali. Plastových fliaš v podbehoch sa však báte nemusíte. Kriminálnici používajú sofistikovanejšie triky.

Viac o tejto téme: