Predaj elektrických áut v Európskej únii dosiahol v roku 2022 nový rekord, informuje magazín TREND. Podľa Európskeho združenia výrobcov automobilov sa elektromobily na batérie vlani podieľali na predaji nových áut v EÚ 12,1 percentami v porovnaní s 9,1 percentami v roku 2021 a 1,9 percentami v roku 2019.  Viaceré krajiny Európy chcú obyvateľov ku prechodu na elektromobil motivovať príspevkami v hodnote aj tisícok eur.

Kráľom rebríčka sa stalo Holandsko

Analytická spoločnosť Dataforce spracovala prehľad krajín s najvyššími dotáciami na nákup elektromobilov. Na spomínaný rebríček upozornil slovenský portál Techbyte, ktorý zahraničné dotácie porovnal aj s tými slovenskými.

Na prvej priečke, s najväčšími stimulmi, sa ocitlo Holandsko, ktoré na samotný nákup prispieva sumou 2 950 eur. V rámci daňovej úľavy z nákupu ponúka až 8 884 eur, pričom v súvislosti s cestnou daňou záujemcom o elektromobily ponúka daňovú úľavu vo výške 2 549 eur.

Na druhej priečke sa ocitlo Francúzsko, ktoré na kúpu elektromobilu prispieva sumou 5 000 eur. Daňová úľava z nákupu zas predstavuje 2 773 eur.

Nasleduje Nemecko, ktoré záujemcom o elektromobil síce neponúka daňovú úľavu z nákupu, no pri kúpe prispeje financiami vo výške 4 500 eur a z cestnej dane uľaví 487 eur.

Na štvrtom mieste sa ocitlo Poľsko, ktoré záujemcom o elektromobil ponúka dotáciu na nákup vo výške 3 969 eur.

Posledný balík sa vyčerpal za pár minút

Ako informuje Techbyte, Slovensko je jednou z mála krajín v celej Európskej únii, ktorá v súčasnosti neponúka stimuly na nákup elektromobilov.

Dva dotačné programy a balíky na podporu kúpy elektrických a plug-in hybridných vozidiel však máme na Slovensku už za sebou.

Portál Teslamagazin priblížil, že pokiaľ prvý sa v období slabého povedomia o elektromobilite a obmedzenej ponuky modelov nepodarilo minúť, druhý balík sa v roku 2019 vyčerpal v rámci predbežných registrácií za necelé 4 minúty od spustenia výzvy.

V súčasnosti je však Slovensko jednou z celkovo šiestich členských krajín Európskej únie, ktoré neponúkajú akékoľvek (alebo takmer žiadne) stimuly na nákup elektromobilov.

Mohlo by vás zaujímať: