Situácia v automobilovom svete nie je optimálna. Akútny nedostatok čipov predlžuje dodávku nových áut, čakanie je niekedy aj dvojnásobné. Navyše sa dá očakávať, že ich ceny, vzhľadom na nižšiu ponuku, stúpnu. Čoraz atraktívnejšia je teda kúpa auta z druhej ruky. Ružové to však nie je ani s jazdenkami, ktoré, ako informoval ekonomický týždenník Trend, za ostatné mesiace zdraželi a navyše sa taktiež stávajú nedostatkovým tovarom, čo ich cenu ďalej zdvíha. Kúpu automobilu komplikovali, a možno aj opäť budú komplikovať, pandemické opatrenia.

Doručovanie automobilu cez Carvago.
Zdroj: Carvago

Automobilky i autobazáry sa snažia presunúť do online priestoru a motoristi ho pri kúpe auta taktiež preferujú čoraz častejšie. Pozreli sme sa na novú službu, ktorá v tejto oblasti expandovala na Slovensko. Počuli ste už o Carvago?

Carvago prevádzkuje inteligentné online trhovisko, ktorý zákazníka kompletne prevedie kúpou nového automobilu a to aj za asistencie odborníkov. Na úvod treba povedať, že napriek tomu, že je nákup auta online stále populárnejší, objektívne má aj svoje nevýhody. Medzi tie hlavné patrí absencia osobného zoznámenia s automobilom pred jeho kúpou. Ľudia majú tendenciu správať sa pri výbere vozidla emotívne a tu tento prvok odpadá - aký dojem na vás vaše nové auto urobí, zistíte reálne až v okamihu, keď vám ho privezú.

Webstránka Carvago je veľmi prehľadná.
Zdroj: Auto Bild

Niektorí ľudia nedajú dopustiť na testovaciu jazdu. Je však otázne, aký priestor by pri kúpe jazdenky mali dostať emócie a aký fakty. Je totiž nesporné, že napriek dobrému pocitu z párminútovej jazdy môže mať auto “pod kapotou” množstvo problémov. V tomto smere by sme určite dali prednosť detailnej kontrole auta. A na tú potrebujete odborníka, niekoľko hodín času, zdvihák a ďalšie prístroje v servise, čo pri osobnej kúpe v bazáre máte k dispozícii len zriedka.

V praxi sa ukazuje, že Carvago si dalo záležať na riešení všetkých ”ale”, ktoré prinášal v minulosti online nákup automobilov. Kľúčová je v tomto smere detailná kontrola auta. V rámci CarAudit-u certifikovaný mechanik detailne skontroluje na vozidle 270 parametrov. Výsledok niekoľkohodinovej inšpekcie má zákazník k dispozícii do dvoch pracovných dní a okrem detailnej správy o technickom stave dostáva aj fotodokumentáciu a odporúčanie Carvago ohľadom kúpy automobilu. Ak je výsledok pozitívny, človek sám rozhodne, či o vozidlo stále stojí. Naopak, ak vozidlo kontrolou neprejde, Carvago vám ho nielen neodporučí kúpiť, ale ani nepredá. V takom prípade vám buď vráti poplatok za kontrolu (79 eur) alebo vám odporučí iné auto a jeho prehliadku máte zdarma.

Detailná technická prehliadka je podmienkou pri každej kúpe auta cez Carvago, čo je veľké plus. Týmto spôsobom ušetríte stovky až tisíce eur pri autách, ktoré sú síce správne naleštené, ale technicky nie sú v poriadku. Je správne, že emócie v tomto prípade idú stranou. Ako vždy hovoríme našim čitateľom, pri kúpe auta treba premýšľať najmä racionálne.

Technická inšpekcia Carvago.
Zdroj: Carvago

Proces vyhľadávania automobilu online sme si vyskúšali na vlastnej koži. Užívateľské rozhranie Carvago je prehľadné a svojou logikou pripomína rokmi overené rozvrhnutie najznámejších internetových bazárov áut. To je dobre, pretože človeka aspoň nič neprekvapí. Zadávanie kritérií pri vyhľadávaní vozidla je jednoduché a prehľadné.

Akonáhle necháte Carvago spraviť svoju úlohu, ponúkne vám ponuku automobilov, ktoré spĺňajú vami zadané parametre, a to vrátane farby karosérie, ale aj interiéru. Táto možnosť nás potešila, pri jazdenkách rozhodne nie je bežná. Veľký rozdiel oproti ponuke na stránkach bazárov je tiež v počtoch áut. Napríklad z populárneho modelu Hyundai i30s s nájazdom do 100-tisíc kilometrov je v ponuke slovenských bazárov 150 kusov, avšak na Carvago až 2 522 kusov.

Carvago transparentne informuje o pôvode automobilu, keďže operuje so zahraničnými vozidlami a tak isto prehľadne ponúka výpočet poplatkov spojených s prihlásením vozidla a jeho dovozom.

Atraktívnou vychytávkou Carvago je hodnotenie ceny vozidla na základe porovnávania so stovkami podobných automobilov. Online služba poskytuje jednoduchú možnosť kúpy auta aj cez ČSOB Leasing, čo je overená spoločnosť so silným postavením na trhu. Klient si vie jednoducho navoliť výšku akontácie, počet mesiacov lízingovania automobilu a na základe toho sa dozvie presný mesačný poplatok za vozidlo.

V inak transparentnom prostredí Carvago nám chýbala jednoduchá informácia o tom, koľko klient v konečnom dôsledku aj s úrokmi zaplatí za auto vo financovaní. Vieme, že toto nie je bežne uvádzaná informácia, no v priateľskom prostredí Carvago by sme ju privítali a očakávali. Ešte by zvýšila dôveryhodnosť online predajcu.

Technická inšpekcia Carvago.
Zdroj: Carvago

Ak by sme sa rozhodli pre kúpu vozidla a to by sa nám nakoniec v realite nepáčilo, mohli by sme ho do 14 dní vrátiť. Rovnako ako pri nákupe iného tovaru z e-shopu. Vyzdvihnúť treba fakt, že Carvago poskytuje aj predĺženú záruku na vozidlo s dobou trvania 6 mesiacov, kedy ručí za stav motora, prevodovky a diferenciálu s nulovou spoluúčasťou a na neobmedzený počet porúch. To by malo byť dosť na to, aby sa ukázali prípadné zásadné vady vozidla.

Medzi benefity Carvago musíme rozhodne zaradiť aj fakt, že s vami bude komunikovať v slovenčine a vy nemusíte kontaktovať nikoho zo zahraničia v cudzom jazyku. Tak sa nákup atraktívnych jazdeniek z iných krajín stáva jednoduchší a dostupnejší. Škoda, že Carvago zatiaľ neponúka žiadne jazdené vozidlá zo Slovenska, pre konzervatívnejších zákazníkov by mohli predstavovať atraktívnejšiu a psychologicky “bezpečnejšiu” alternatívu voči autám zo zahraničia.

Doručovanie automobilu cez Carvago.
Zdroj: Carvago

Prvé zoznámenie s Carvago hodnotíme veľmi kladne. Výber zo 750-tisíc áut ponúka úplne iné možnosti ako pri kúpe z bazárov na Slovensku. Pri populárnych modeloch áut to znamená mnohonásobne širší výber, nehovoriac o takých autách, ktorých je na Slovensku ako šafranu. Zásadná je z nášho pohľadu najmä možnosť detailnej inšpekcie automobilu za férovú cenu. Kúpa auta vďaka nej môže byť časovo nenáročná, no spoľahlivá, a to aj pre úplného laika. To je z nášho pohľadu, popri komfortnej objednávke “z gauča” a dovozu auta až domov, určite najväčší prínos pre slovenských klientov Carvago.

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Carvago.