Je súčasťou povinnej výbavy každého auta, no jeho služby využijete minimálne. V prípade nehody, výmeny kolesa alebo inej nečakanej situácie vám ale môže zachrániť život alebo predísť ďalšej kolízii. Aký výstražný trojuholník zvoliť a kde ho umiestniť?

Pred umiestnením trojuholníka nezabudnite zapnúť všetky štyri smerovky - je to mimoriadne dôležité, najmä keď je zlá viditeľnosť. Tiež vám pripomíname, aby ste si pred vystúpením z auta obliekli reflexnú vestu. Preto je veľmi užitočné, aby ste mali vestu pri sebe v kabíne a nie v kufri. 

Kam umiestniť výstražný trojuholník?
Zdroj: Auto Bild

A čo hovorí o používaní výstražného trojuholníka Zákon? "Vodič vozidla, ktoré je povinne vybavené prenosným výstražným trojuholníkom, je povinný tento trojuholník použiť počas núdzového státia, najmä pri prerušení jazdy pre chybu na vozidle alebo na náklade alebo v dôsledku dopravnej nehody, ak také vozidlo tvorí prekážku cestnej premávky. Vodič je povinný trojuholník umiestniť na okraji vozovky tak, aby ho prichádzajúci vodiči včas a zreteľne videli, a to vo vzdialenosti najmenej 50 m za vozidlom a na diaľnici a rýchlostnej ceste najmenej 100 m za vozidlom."

Berte ohľad na to, že trojuholník by mal čo-to vydržať, no často sa stáva, že pri jeho umiestnení na diaľnici spadne po pár sekundách len preto, lebo okolo prešiel kamión. Väčšinou ide o plastové trojuholíky, ktoré podľa nás v povinnej výbave nemajú čo hľadať. Preto máme pre vás jednu radu. Voľte stabilný výstražný trojuholník, ktorý nepodľahne vzduchovej vlne od prechádzajúcich vozidiel. Na trhu je množstvo rôznorodých výrobkov, ideálne sú tie s hmotnosťou nad 1 kg. Na škodu nie sú tiež trojuholníky s kovovými opierkami, prípadne tie s vyvýšenou konštrukciou.

Kam umiestniť výstražný trojuholník?
Zdroj: Auto Bild

A čo ak potrebujete auto odstaviť v obci? "V obci môže byť táto vzdialenosť, ak to vyžadujú okolnosti, kratšia. Ak je vozidlo vybavené osobitným zariadením, ktoré umožňuje výstražnú funkciu smerových svietidiel, vodič je povinný ho použiť aspoň v čase, kým umiestni trojuholník na vozovke." V členitom teréne by mal byť výstražný trojuholník umiestnený ešte pred zákrutou alebo pred horizontom. Trojuholník neumiestňujte do stredu cesty, ale ku kraju vozovky! Autá ho tým nemusia obchádzať do protismeru, prípadne zhodiť. Po odstránení nehody nezabudnite trojuholník zobrať so sebou. V stresových situáciách nato vodiči často zabúdajú.