Ostražitosť je pri jazde autom obzvlášť dôležitá, v aktuálnom jesennom období je však ešte viac potrebná. Tma začína skoro podvečer, po ceste sa často pohybujú chodci, alebo cyklisti bez reflexných prvkov alebo svetiel. Okrem toho sú časté zrážky, znížená viditeľnosť a cesta bude bývať viac a viac šmykľavejšia.

Mnohí vodiči jazdia v noci tak, akoby boli hmlovky hlavne estetickým doplnkom auta.
Zdroj: Profimedia

Sychravé rána so sebou na dennom poriadku prinášajú hmlu a mnoho vodičov napriek neustálemu opakovaniu tejto témy, jazdí iba s denným svietením. Takéto autá sú nebezpečenstvom pre seba, ale aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky, pretože ich je možné spozorovať až na poslednú chvíľu.

Jazda v hmle so sebou prináša určité pravidlá. Autá by medzi sebou mali dodržiavať dostatočný odstup, pretože odhadnúť rýchlosť svojho auta pri zníženej viditeľnosti je obtiažnejšie. Preto sa odporúča sledovať tachometer. Už pri rýchlosti 50 km/h prejde auto za jednu sekundu až 14 metrov.

Hmlové svetlá sa v aute nachádzajú preto, aby sa používali v čase, kedy je viditeľnosť na ceste skutočne znížená. Napríklad počas hmly, alebo pri silných búrkach, kedy je na ceste a nad jej povrchom veľa vody. Niektoré vozidlá disponujú iba zadnou hmlovkou, niektoré majú v prednom nárazníku aj predné hmlové svetlá.

Zapnutie hmloviek by malo byť obmedzené na čas, kedy je to nevyhnutné. Podstatné je to hlavne na medzimestských cestách, kde premávka nie je tak hustá. Netreba zabúdať na to, že červené svetlo môže byť pre vodiča za nami poriadne nepríjemné. Počas jazdy mestom, v kolóne alebo s vozidlom idúcim za nami, by sme tieto svetlá mali vypnúť.

Mohlo by vás zajímať: