Ide o podobný princíp ako pri klasickom aute, teda doplnenie „paliva“, ktoré v tomto prípade predstavuje dobitie elektrickou energiou. Nabíjanie je možné uskutočniť rôznymi spôsobmi – rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom (DC) na verejných nabíjacích staniciach, privátne nabíjanie cez wallbox alebo prenosnou nabíjačkou dodávanou k vozidlu, ktorú môžete pripojiť do klasickej 230V zásuvky alebo 400V trojfázovej zásuvky. Takýto kábel pritom dostanete k vášmu elektromobilu alebo si ho môžete kúpiť v sieti autorizovaných predajcov. Ako sa však oň postarať a na čo dbať, aby sa nepoškodil počas používania či prevážania, poradia odborníci zo Škoda Auto Slovensko, ktorí pripravili hneď niekoľko rád a tipov.

Používajte iba originálne káble

Nabíjací kábel.
Zdroj: Auto Bild

V prvom rade je najdôležitejšie používať iba výrobcom dodávané originálne nabíjacie káble. „Originálny kábel zaručuje, že pri nabíjaní nepríde k jeho prehriatiu, poškodeniu, skratu či poškodeniu odberného miesta,“ vysvetľuje Robert Barta, koordinátor eMobility a nabíjacej infraštruktúry spoločnosti Škoda Auto Slovensko. Odborníci varujú, aby ste v žiadnom prípade nenabíjali svoj elektromobil či plug-in hybrid káblami od alternatívnych výrobcov. Rovnako tak je nevhodné používať predlžovačky či rôzne rozdvojky.

Čistiť áno, ale opatrne

Nabíjací kábel.
Zdroj: Auto Bild

Nabíjací kábel od elektrifikovaného auta sa môže zašpiniť podobne ako iný spotrebný materiál, podľa odborníkov ho môžete taktiež čistiť. „Prirodzene, kábel i jeho súčasti je možné ošetriť, ak sú špinavé. Nezabudnite však, že pracujete so zariadením s vysokým napätím, preto je dôležité rešpektovať návod na použitie ako pri iných elektrických zariadeniach. To znamená, že kábel je možné umývať vodou či saponátom, no jeho kovové časti by sa mali vyhnúť styku s vodou,“ vysvetľuje Robert Barta a ďalej dodáva: „V prípade, že si všimnete, že je kábel mechanicky poškodený alebo jeho kovové časti prišli do kontaktu s vodou, kábel vysušte a obráťte sa na odborníkov.