Podstata geometrie spočíva v správnom postavení kolies k vodorovnej a zvislej osi auta. Každé vozidlo má výrobcom stanovené parametre, ktoré sa musia dodržať. Ovplyvňuje jazdné vlastnosti vozidla, jeho ovládanie a aj stabilitu. Jej nesprávne nastavenie môžete pocítiť počas jazdy, alebo sa môže odzrkadliť nerovnomerne zodratými pneumatikami.

Toyota Supra GR
Zdroj: ROBO HUBAČ

Hodnoty geometrie sa s pribúdajúcimi kilometrami vozidla prirodzene menia, opotrebovávaním dielov riadenia a zavesenia kolies. Avšak k okamžitej zmene môže dôjsť po náraze, napríklad ak v rýchlosti prejdeme cez poriadny výtlk na vozovke. Existuje určitá tolerancia, ktorá počíta s týmito bežnými odchýlkami, ktoré sú považované za normálne.

Akákoľvek výmena dielov na prednej náprave ( pri vozidlách s pohonom všetkých kolies sa to týka aj servisu zadnej nápravy), musí zahŕňať aj následnú kontrolu geometrie, pretože jej nastavenie sa opravou rozladilo. Odporúčanie znie, dajte si ju skontrolovať aspoň raz do roka, prípadne určite po výmene pneumatík, predídete tak zbytočnému zníženiu ich životnosti.

Pojem zbiehavosť označuje stav kolies, keď ich postavenie zviera uhol. Ak je príliš veľká, vtedy sa nadmerne odiera vonkajšia strana pneumatík. Naopak rozbiehavosťou nazývame opačný jav. Ak je nadmerná, prichádza k odieraniu vnútornej strany pneumatík. Podobné stopy opotrebovania môžu byť spôsobené aj zlým odklonom, málokedy sú zhodné na oboch stranách.

Mohlo by vás zaujímať: