Na konci marca informovalo Lamborghini o príprave extrémneho dvanásťvalcového kupé, ktoré bude určené výhradne na okruhy. Stojí na rovnakom základe ako typ Aventador. Talianska firma už vopred avizovala porciu 610 kW (830 k), okrem toho zverejnila zopár ďalších detailov, zábery kamuflovaného prototypu i video zachytávajúce jeho jazdu na trati v Imole. Teraz prišla na rad premiéra.

Novinka nakoniec nesie označenie Essenza a vopred ohlásený kód SCV12. Ako už bolo jasné z fotografií, od východiskového superšportu sa špeciál zásadne odlišuje. Karoséria je kompletne prepracovaná. Zahŕňa nielen nápadne skromné diódové svetlá, ale najmä obrovské množstvo aerodynamických prvkov. V blatníkoch sa krútia horčíkové kolesá. Vpredu majú 19 palcov, na zadnej osi sú dvadsiatky.

Vďaka svojim tvarom dokáže Lambo pri rýchlosti 250 km/h vyprodukovať prítlak až 1 200 kilogramov. Zásadnú rolu v tom zohráva prítlačné krídlo, ktorému sekunduje masívny difúzor. Kilá mali veľké slovo aj pri konštrukcii využívajúcej novú generáciu karbónového monokoku s integrovaným ochranným rámom. Vďaka nej má kupé pomer 1,66 kg na konskú silu. Hoci presnú hmotnosť výrobca nezverejnil, jednoduchým výpočtom sa dostaneme k hodnote necelých 1 380 kg.

V interiéri talianskeho kupé cítiť veľký vplyv motoršportu.
Zdroj: Lamborghini

Pod nízke číslo sa okrem iného podpísal minimalistický kokpit obsahujúci dve škrupinové sedadlá, špecifickú centrálnu konzolu obsypanú ovládačmi a odnímateľný volant s displejom i plejádou tlačidiel. Interiér tvorený najmä karbónom a Alcantarou jasne zaváňa motoršportom. Tento dojem umocňujú pevné bočné okná, na strane vodiča s malým otvárateľným výrezom.

Pretekársky charakter kupé spĺňajúceho predpisy organizácie FIA však má v prvom rade technická stránka. Srdcom tohto exota je 6,5-litrový atmosférický dvanásťvalec, ktorý posiela svoju silu na zadné kolesá cez šesťstupňovú sekvenčnú prevodovku Xtrac. Exhaláty vydychuje cez špeciálny výfuk Capristo. Bližšie parametre sme sa nedozvedeli, pre seba si talianska automobilka nechala aj dynamické hodnoty.

Essenza SCV12 vznikne v limitovanej sérii 40 exemplárov.
Zdroj: Lamborghini

Medzi neznáme čísla môžeme zaradiť i cenu modelu Essenza SCV12. No vôbec by sme sa nečudovali, keby mala v európskej mene sedem cifier. Novinka bude totiž poriadne exkluzívna. Okruhovú hračku s výkonom 830 koní získa len hŕstka šťastlivcov, v pláne je výroba 40 kusov. Ich budúci majitelia sa môžu tešiť na vlastnú garáž v Sant’Agata Bolognese, tréningové programy i špeciálne podujatia.