Kia po odhalení dizajnu modelu EV9 konečne špecifikovala technické údaje očakávanej novinky. Mohutné SUV má celkovú dĺžku 5 010 mm, šírku 1 980 mm a rázvor 3 100 mm. Na výber sú až 21-palcové kolesá. SUV má "digitálnu tigriu tvár" s dvoma skupinami malých kockových svetiel, mriežkou doplňujúcich LED svetiel a hlavné vertikálne svetlomety.

POZRITE SI EV9 V GALÉRII, KLIKNITE SEM

EV9 má pôsobivý aerodynamický koeficient 0,28 s pokročilými prvkami, ako je 3D tvarovaný kryt spodnej časti karosérie, aerodynamické kolesá a inovatívne vzduchové prieduchy.

Elektrické SUV ponúka sedemmiestnu a šesťmiestnu konfiguráciu s rôznymi možnosťami usporiadania sedadiel v druhom rade. Dizajn kabíny je jednoduchý a užívateľsky prívetivý, dôraz sa kládol najmä na vzdušnosť, presvetlenosť a veľkorysý priestor. Dominantou palubovky je bez pochýb dvojica širokouhlých displejov zapracovaných do jedného celku. Systém infotainmentu prináša nové funkcie, ako je rýchle ovládanie, integrované vyhľadávanie a nový režim EV.

Kia EV9 ponúka rôzne variácie elektrického pohonu na základe platformy Electric Global Modular Platform (E-GMP) a využíva technológiu batérií štvrtej generácie spoločnosti Kia. Model RWD Standard má batériu s kapacitou 76,1 kWh, zatiaľ čo varianty RWD Long Range a AWD sú vybavené batériou s kapacitou 99,8 kWh. Je zaujímavé, že Kia tu v základnom prevedení vsadila na pohon zadných kolies.

Verzia RWD Long Range má elektromotor s výkonom 150 kW a krútiacim momentom 350 Nm a dokáže vyšprintovať z 0 na 100 km/h za 9,4 sekundy, zatiaľ čo štandardný variant RWD má výkonnejší elektromotor ladený na 160 kW a 350 Nm, pričom dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za 8,2 sekundy.

EV9 vo variante AWD má dva elektromotory, ktoré ponúkajú celkový výkon 283 kW a kombinovaný krútiaci moment 600 Nm, vďaka čomu mohutné SUV pokorí stovku za 6,0 sekundy. Voliteľná funkcia Boost zvyšuje kombinovaný krútiaci moment na 700 Nm, s ňou EV9 šprint na 100 km/h vybaví za 5,3 sekundy.

Model RWD Long Range s 19-palcovými kolesami ponúka odhadovaný dojazd viac ako 541 km a pomocou ultrarýchleho 800-voltového nabíjacieho systému možno akumulátor vozidla nabiť na 239 km za približne 15 minút.

Model EV9 sa bude dodávať aj s funkciou Vehicle-to-Load. Tá umožňuje nabíjanie notebookov alebo kempingového vybavenia výkonom až 3,68 kW. Z hľadiska technologických noviniek rodinné SUV zaujalo možnosťou dosiahnutia tretieho stupňa autonómie. Podmienkou bude jazda po diaľnici. Hardvérovým základom pre pokročilý asistenčný systém bude 15 senzorov a dvojica lidarov. Uvádzať sa bude postupne, aj s ohľadom na legislatívu jednotlivých krajín. Samozrejmosťou je aj prítomnosť plejády asistenčných systémov či možnosť vykonávať aktualizácie softvéru na diaľku.

Mohlo by vás zaujímať: