Abarth je športová divízia talianskeho Fiatu, ktorá doteraz ponúkala športovú maličkosť, Abarth 595. Toto auto zostane v showroomoch niečo cez rok a potom ho nahradí elektrický nástupca na báze Fiatu 500e.

Elektrický motor modelu Abarth 500e bude mať 113 kW (154 k) a 253 newtonmetrov krútiaceho momentu, čo je o 36 „koní“ viac ako vo Fiate 500e. Malý Abarth zrýchli na sto kilometrov za hodinu za sedem sekúnd, čo je zase o dve sekundy rýchlejšie. V porovnaní s benzínovým Abarthom 595 má však elektrický nástupca o desať „koní“ menej, čo by ale nemuselo až tak vadiť. Batéria zostáva rovnaká ako vo Fiate 500e, to znamená kapacitu 42 kilowatthodín a nabíjací výkon až 85 kilowattov. Očakáva sa, že dojazd bude pod 300 kilometrov.

Abarth 500e 2023.
Zdroj: Stellantis

Rozmery nového elektromobilu ešte nie sú potvrdené, ale ako referencie by nám mohli slúžiť miery elektrického Fiatu 500, ktorý sa nám ukázal už pred dvoma rokmi: 3,63 metra na dĺžku, 1,68 metra na šírku a 1,52 metra na výšku, s rázvorom 2,32 metra. V prospech manévrovateľnosti modelu Abarth 500e 2023 hovorí jeho väčší rozchod v porovnaní s jeho predchodcom, čo by mu teoreticky malo poskytnúť väčšiu stabilitu na ceste v zákrutách.

Abarth 500e si vezme na starosti aj vydanie novej verzie loga značky, ktoré je zmodernizované tak, aby sa zhodovalo s elektrickým prechodom. Nájdete ho vedľa zadných dverí a vo vnútri vozidla. Estetika auta sleduje líniu, ktorou sa v tom čase vyznačoval elektrický Fiat 500. Stredová mriežka mizne a zaberá ju úplne hladká plocha vo farbe karosérie, kde sa vyníma názov výrobcu.

Abarth 500e 2023.
Zdroj: Stellantis

Auto navyše dostalo úplne nové nárazníky, ako aj zliatinové kolesá či kryty zrkadiel, samozrejme okrem iných detailov. Zaujímavosťou tiež bude možnosť kabrioletu. Štandardná karoséria ponúka už v základe tónované zadné sedadlá a kabriolet čiernu kapotu so športovým spojlerom. Jeho uvádzacou edíciou je Abarth 500e Scorpionissima, ktorý vyniká svojou výraznou farbou exteriéru, máte hneď dve alternatívy - zelená alebo modrá.

Abarth 500e ponúka veľmi podobný interiér v porovnaní s tým, s ktorým sme sa stretli pri uvedení Fiatu 500 na trh v roku 2020, no nechýba tú séria športových doplnkov vychytávok, ako by ste od tejto firmy očakávali. Uvedená edícia má športové sedadlá s integrovanými opierkami hlavy s logom škorpióna vyrazeným na Alcantare. Volant je kožený s prvkami Alcantara, zatiaľ čo pedály sú športové a vyrobené z ocele.

Abarth 500e 2023.
Zdroj: Stellantis

Okrem toho sa v kabíne nachádza 7-palcový digitálny prístrojový panel a 10,25-palcový dotykový displej, ktorý centralizuje informačno-zábavný systém. Je to prvý Abarth s plnou konektivitou, ktorá vám v konečnom dôsledku umožňuje užívať si navigáciu s informáciami v reálnom čase. Na podporu športovejšej jazdy môže vodič "študovať" údaje a grafy v reálnom čase o aspektoch súvisiacich s výkonom jeho auta. Fanúšikov zvuku jednoznačne poteší zvukový systém vyvinutý spoločnosťou JBL, a z reproduktorov si samozrejme môžete vypočuť aj zvuk benzínového motora, ak by sa vám náhdou zacnelo za jeho predchodcom.

Mohlo by vás zaujímať: