BMW aplikovalo technológiu E Ink známu z elektronických čítačiek kníh na špeciálny polep karosérie automobilu. Ten využíva princípy elektroforézy, ktorá umožňuje zmenu farby vozidla. High-tech fólia je nielen efektná, ale aj efektívna. Vyžaduje malé množstvo elektrickej energie, tá je totiž potrebná len na samotnú zmenu farby, potom už odtieň drží bez akéhokoľvek energetického nároku.

Elektroforetická fólia na BMW iX.
Zdroj: BMW

Elektroforetický povrch sa skladá z miliónov mikrokapsúl, ktoré obsahujú negatívne nabitý biely pigment a pozitívne nabitý tmavý pigment. Na základe stimulácie elektrickou energiou sa jednotlivé pigmenty môžu dostať na povrch mikrokapsule, kde už zostávajú až do ďalšej zmeny elektrického poľa.

Novinka vie prispieť k tomu, aby sa vozidlo cez leto menej prehrievalo (biela farba), resp. cez zimu lepšie zahrievalo (tmavá farba), napríklad keď stojí na parkovisku. BMW hovorí o potenciálnom využití elektroforetického e-papiera aj v interiéri, konkrétne na palubovke. Ak by za horúceho letného dňa odparkované vozidlo vedelo zmeniť farbu svojej palubovky na bielu, mohlo by sa výrazne menej prehrievať, čím sa znížia nároky na klimatizáciu kabíny.