V júli sme sa dozvedeli, že Európa bude od roku 2035 vetovať predaj automobilov s benzínovými a naftovými motormi. K tomuto opatreniu by mohol byť pridaný nový zákaz, ktorý sa priamo týka automobilového a palivového sektora. Podľa denníka El País sa začali zhromažďovať podpisy z viac ako 20 združení, ktoré chcú požiadať  EÚ o zákaz reklamy na znečisťujúce palivá a autá.

Podobné opatrenie bolo zavedené už v roku 2005, keď bola zakázaná reklama na tabak. Teraz má viac ako 20 európskych mimovládnych organizácií a združení v úmysle začať hnutie na ukončenie reklamy na fosílne palivá a znečisťujúce autá v Európskej únii. „Je načase prijať podobný zákon proti priemyslu fosílnych palív na ochranu zdravia planéty a našej budúcnosti,“ bránia sa aktivisti. Aby bola táto iniciatíva úspešná, musia združenia ako Greenpeace, Ekológovia v akcii, Priatelia Zeme a Renewables Foundation zozbierať milión podpisov za rok.

Iniciatíva vyzýva Európsku komisiu, aby zakázali reklamy na fosílne palivá a leteckú, cestnú a lodnú dopravu, ktorá používa fosílne palivá. Ďalšou požiadavkou je, aby bola odstránená „publicita" akejkoľvek spoločnosti, ktorá pôsobí na trhu s fosílnymi palivami, najmä v oblasti ťažby, rafinácie, dodávky, distribúcie alebo predaja fosílnych palív. Asociácie napokon žiadajú, aby „sponzorstvá“ spoločností, ktoré pracujú s týmito palivami, boli zakázané. Ak by sa eko aktivistom zámer podaril, existuje niekoľko produktov, ktoré to ovplyvní. Nielenže by bola zakázaná reklama na palivá, ale aj na benzínové či naftové autá.