Ceny ropy zaznamenali počas minulého týždňa ďalší nárast, pričom od začiatku novembra vzrástla cena ropy Brent o viac ako 22 percent. Za nárastom cien ropy stoja primárne dva faktory, ktoré krátkodobo zatienili riziká vedúce k nadmernej ponuky ropy na trhu, akým je napríklad navyšovanie produkcie čierneho zlata v Líbyi, alebo pokračujúce šírenie pandémie, ktoré vedie k zavádzaniu prísnejším blokovacích opatrení v Európe a v USA. Tieto faktory by mali podporovať nárast cien ropy aj v nasledujúcich týždňoch.

Prvým faktorom bolo víťazstvo Joe Bidena v US prezidentských voľbách, pretože sa očakáva, že zahraničná politika nového amerického prezidenta bude miernejšia ako zahraničná politika bývalého prezidenta Trumpa. Dá sa teda očakávať, že bidenova politika nebude viesť k eskalácii obchodných vojen, pričom vzťahy medzi USA a Európou a USA a Čínou by sa mohli zlepšiť. To samo o sebe teda vedie k stabilizácií svetových ekonomík, čo by malo z dlhodobého hľadiska podporovať globálny hospodársky rast, a teda aj rast cien ropy.

Druhým dôležitým faktorom boli správy o vakcíne spoločností Pfizer/BioNTech, ktorá by mohla byť schválená už tento rok, pričom v budúcom roku by mohlo byť vyrobených viac ako 1,3 miliardy dávok. Taktiež sa objavili správy, že vakcína spoločnosti Moderna je rovnako ako vakcína spoločností Pfizer/BioNTech účinná na približne 95%. To zvyšuje pravdepodobnosť, že vakcinácia bude účinná, čo by malo potlačiť pandémiu koronavírusu a ekonomika by mohla zaznamenať dlho očakávané oživenie. Pandémia koronavírusu negatívne ovplyvnila agregátnu spotrebu, fungovanie podnikov a dopravu, čo viedlo k poklesu spotreby ropy. Prípadná funkčná vakcína by však mala podporiť hospodárske oživenie, čím by došlo k obnove dopytu po rope, na čo už teraz cena ropy reagujú rastom.

Netreba však zabúdať na to, že OPEC+ má stále voľné kapacity ropy, ktoré by v prípade oživenia mohli byť dodané na trh, čo z dlhodobého hľadiska nedovolí významnejšie vzrásť cenám čierneho zlata.

Analytik spoločnosti X-Trade Brokers, Lukáš Lipovský, na základe vývoja cien PHM v Rotterdame očakáva, že ceny benzínu a dieslu zaznamenajú v priebehu dvoch až troch týždňov nárast od štyroch do piatich centov za liter oproti priemerným cenám z predchádzajúceho týždňa. Priemerné ceny benzínu na Slovensku zaznamenali počas minulého týždňa pokles o 0,1 centu za liter, pričom priemerné ceny dieslu klesli o 0,2 centu za liter oproti priemerný cenám z predchádzajúceho týždňa. Priemerné ceny dieslu sa na Slovensku sa udržujú pod hladinou jedného eura.

Ako sa v priebehu týždňa od 11. januára do 15. januára približne zmení cena palív?

Naftové autá

  • Pri objeme nádrže 40 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 42,48 €, tento týždeň to bude približne 42,98 €, priplatíte si 0,50 €.
  • Pri objeme nádrže 50 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 53,10 €, tento týždeň to bude približne 53,73 €, priplatíte si 0,63 €.
  • Pri objeme nádrže 60 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 63,72 €, tento týždeň to bude približne 64,47 €, priplatíte si 0,75 €.

Benzínové autá

  • Pri objeme nádrže 40 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 47,76 €, budúci týždeň to bude približne 48,24 €, priplatíte si 0,48 €.
  • Pri objeme nádrže 50 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 59,70 €, budúci týždeň to bude približne 59,70 €, priplatíte si 0,60 €.
  • Pri objeme nádrže 60 litrov ste minulý týždeň za plnú nádrž zaplatili 71,64 €, budúci týždeň to bude približne 71,64 €, priplatíte si 0,72 €.