Ceny ropy boli počas minulého týždňa negatívne ovplyvnené najmä vďaka nepriaznivému vývoju pandemickej situácie v Indii, ktorá je tretím najväčším importérom ropy na svete. Počet nových prípadov koronavírusu v krajine dosiahol 300 tisíc už dvanásty deň v poradí. Odborníci odhadujú, že pandemická situácia zaznamená vrchol v najbližších dňoch, preto sa dá očakávať, že dopyt po rope v Indii bude tiež klesať, no potom by malo dôjsť k oživeniu.

Ďalším negatívnym faktorom pre vývoj cien ropy je aj fakt, že krajiny OPEC + pristúpili od mája k zvýšeniu produkcie čierneho zlata, pričom k nárastu produkcie došlo aj v Iráne. Viac ropy na trhu by malo vytvárať negatívny tlak na ceny čierneho zlata, no na druhej strane treba poznamenať, že hospodárske oživenie v mnohých krajinách sveta je pomerne silné a bude práve podporovať rast cien ropy. Uvidíme teda, či hospodárske oživenie, a teda nárast svetovej spotreby ropy, bude vyšší ako nárast produkcie krajín OPEC, pričom v takomto prípade budú ceny rásť. Zatiaľ sú však mysky váh naklonené v krátkodobom horizonte k poklese ceny, no už o niekoľko týždňov, resp. mesiacov môže byť situácia opačná.

Analytik spoločnosti X-Trade Brokers, Lukáš Lipovský, na základe vývoja cien PHM v Rotterdame očakáva, že priemerné ceny benzínu a dieslu na Slovensku zaznamenajú v nasledujúcich dvoch až troch týždňoch pokles do dvoch centov za liter oproti priemerným cenám z predchádzajúceho týždňa. Priemerné ceny benzínu sa počas minulého týždňa nezmenili, pričom priemerné ceny dieslu poklesli o 0,1 centu za liter oproti priemerným cenám z predchádzajúceho týždňa.