Bieloruská vláda zakázala dovoz a predaj automobilov českého výrobcu Škoda Auto. Toto rozhodnutie podporila Rada ministrov krajiny, ktoré sa súčasne dotklo aj ďalších dvoch spoločností z iných sektorov (Liqui Moly a Beiersdorf). Oficiálnym dôvodom zákazu je ochrana národných záujmov s prihliadnutím na nepriateľský prístup k obyvateľom Bieloruska.

Ak to ešte neviete, v auguste minulého roka sa v krajine konali prezidentské voľby a za víťaza bola vyhlásená súčasná hlava štátu Alexander Lukašenko. Rozhodnutie Ústrednej volebnej komisie vyvolalo vlnu zhromaždení, ktoré boli úradmi skutočne násilne potlačené.

Na jar 2021 sa v Bielorusku mali konať hokejové majstrovstvá sveta, ale jeden z hlavných sponzorov, Nivea, však turnaj odmietol podporiť a dôrazne sa postavil proti všetkým formám diskriminácie a násilia. Toto stanovisko zaujalo následne niekoľko ďalších sponzorov šampionátu, medzi inými aj Škoda Auto.

To spôsobilo, že svetová hokejová asociácia pripravila Minsk o usporiadanie šampionátu. Bieloruské orgány v nadväznosti na to zakázali dovoz tovaru od týchto výrobcov, ako aj predaj ich produktov, ktoré sa už v krajine nachádzajú. Sankcia bude platiť 6 mesiacov, takže automobily Škody zostanú čakať v skladových priestoroch.

Bude to mať vplyv na celkový predaj spoločnosti? To je nepravdepodobné, pretože ak budú Bielorusi chcieť, môžu si ísť auto slobodne kúpiť do susedného Ruska. Ak je toto trest za morálne a rozumné rozhodnutie, tak tým tamojšia vláda potrestala zrejme iba seba a upútala týmto krokom negatívnu pozornosť.