Toyota Copen GR Sport.
Redakcia Auto Bild
Redakcia Auto Bild

Fotostory O týchto autách ste nikdy nepočuli: Spoznajte málo známe modely, ktoré ponúka Toyota vo svete

Foto: Toyota

18.6. 16:00 V Európe sa malé mestské autá spájajú najmä s hatchbackmi, ale vo svete je segment B rôznorodý a iba mierne ustupuje univerzálnej triede kompaktných áut. Pozrite sa, čo v tejto kategórii po svete ponúka japonská Toyota.

Do slovenských showroomov čoskoro vstúpi štvrtá generácia Toyoty Yaris, subkompaktného hatchbacku, ktorý predstavuje jeden z pilierov japonskej značky na európskom trhu. Nový Yaris, postavený na platforme GA-B zo série TNGA, má tuhšiu konštrukciu ako jeho predchodca postavený na platforme B, nižšie ťažisko, citlivejšie riadenie  a lepšie odpruženie. V spojení s novým, výkonnejším a efektívnejším hybridným pohonným systémom 1.5 s výkonom 84 kW (114 k) by malo ísť o agilné, menej ako 4-metrové auto s efektívnymi jazdnými vlastnosťami.

Toyota Yaris Hybrid štvrtej generácie.
Toyota Yaris Hybrid štvrtej generácie.
Zdroj: Toyota

 To, že Yaris je hatchback, nie je náhoda. Je to odpoveď na preferencie európskych vodičov, ktorí vidia v hlavnej úlohe segmentu B predovšetkým tento typ karosérií. Pravdou však je, že v posledných rokoch sa v triede subkompaktov rozmáhajú crossovery, čoho príkladom je  nový B-SUV Yaris Cross. 

Ako vyzerá globálny modelový rad Toyoty za európskym horizontom?  

Prvý hybrid v subkompaktnej verzii 

Viete, že hybridná revolúcia sa začala práve v segmente B? Yaris prvej generácie bol postavený na základe modelu Echo - sedanu brázdiaceho cesty za hranicami Európy. Až druhá generácia Priusu prijala globálnu formu kompaktného liftbacku, rozpoznateľnú na celom svete, ktorá pokračovala treťou a štvrtou generáciou.  A keď sa  z Priusu stalo kompaktné vozidlo, vznikla medzera, ktorú vyplnil  Prius C, v Japonsku známy ako Aqua.

Toyota Prius C.
Toyota Prius C.
Zdroj: Toyota

 V súčasnosti Prius C z mnohých trhov stiahli, pretože ho nahradil nový hybridný Yaris, no v Japonsku je model Aqua stále k dispozícii spolu s Yarisom. Aqua je 4-metrový hatchback s hybridným pohonom tretej generácie s motorom 1.5 s výkonom  54 kW (73 k), ktorý spolupracuje s elektromotorom MG2 s výkonom 44 kW (60 k) a ešte jedným motorom/generátorom  (MG1).  Systém poháňajúci prednú nápravu s dvomi elektromotormi, benzínovým motorom, riadiacou jednotkou PCU (t.j. počítača),  samočinná prevodovka a trakčná batéria sú charakteristickou štruktúrou každého hybridného pohonu Toyoty, používanou od prvého Priusu. V hybridnom pohone  AWD-i je rozšírená o ďalší elektromotor na zadnej náprave.  Tento typ pohonu všetkých kolies má aj model RAV4 Hybrid ADW-i.

Redakcia Auto Bild
autor Redakcia Auto Bild
Diskusia  ()

Video

Diskusia