V skutočnosti je história vzniku SUV prepletená mnohými modelmi a vývojom životného štýlu. Aktuálne je skratka SUV čarovným slovom, ktorá označuje prevažne módny segment, v ktorom sa hrá o to, kto predá najviac modelov. Aj keď niektorí výrobcovia tvrdili, že do tohto segmentu nikdy nevstúpia (Bentley, Lamborghini alebo Maserati), SUV s nádychom exotiky a luxusu sa stalo ich úspešným produktom.

Keď sa pozrieme do histórie jednotlivých značiek, zistíme, že každý má ten či inen model, ktorý označuje za svojho predchodcu SUV. Angličania, Američania, Francúzi, Japonci... všetci sa nás snažia presvedčiť, že práve oni sú otcami tejto myšlienky. Pravda je však taká, že nemôžeme hovoriť iba o jednom konkrétnom protagonistovi.

Produkty automobilového sveta v rôznych časových obdobiach viedli k vytvoreniu koncepcie segmentu, ktorý je dnes taký obľúbený. V rámci rôznych období hrali niektoré modely významnejšiu úlohu v tvarovaní a definovaní, čo to vlastne SUV je. Tak schválne, ktoré modely budete poznať?

Mitsubishi PX33

Mitsubishi PX33
Mitsubishi PX33
Zdroj: Mitsubishi

Prvé vozidlo od Mitsubishi s pohonom všetkých kolies bolo vytvorené pre Japonskú armádnu automobilovú školu už v roku 1935. Vozidlo malo typickú karosériu torpédového typu, ktorá bola medzi rokmi 1910 až 1940 skutočne v móde. Nakoniec boli ale vyrobené iba 4 prototypy, ktoré sa do sériovej výroby nikdy nedostali.