Aktívne Full-LED svetlomety. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o zbytočný príplatkový prvok, ktorý zlepšuje len dizajnovú stránku vozidla. V skutočnosti sú však aktívne diódové svetlomety za tmy doslova požehnaním, najmä ak navyše disponujú funkciou vyrezávania protiidúcich vozidiel. V takom prípade totiž vodič na krajnice vidí vždy dokonale až do diaľky, svetlá ale zároveň protiidúce automobily neoslňujú.

Badge photostory Top 20 príplatkov v autách: Na týchto opciách sa neoplatí šetriť

Foto: Filip Kadlečík

30.7. 14:07 Pri konfigurácii či výbere automobilu svoju úlohu vždy zohrávajú nielen sny budúceho majiteľa, ale najmä finančný rozpočet. Do čoho sa naozaj oplatí investovať a čo už sú vyhodené peniaze?

Príplatková výbava má svoje pozitívne i negatívne stránky. Tou horšou je najmä fakt, že automobilkám môže slúžiť ako pomyselný háčik, vďaka ktorému z budúcich klientov vytiahnu čo najviac peňazí. Na druhú stranu však existujú prvky, ktoré vám počiatočné náklady zvýšením bezpečnosti či komfortu vrátia stonásobne.

Nikto netvrdí, že zmysel má jedine kúpa vozidla obsypaného príplatkovými elementmi. Ak si však máte možnosť vybrať aspoň niekoľko z prvkov spomínaných v galérii, rozhodne by ste nemali váhať. Zmysel z pohľadu užívateľa majú aj samé o sebe a vedia výraznou mierou spríjemniť dlhodobé fungovanie v aute.

Príplatková výbava je pre mnohých synonymom luxusu, v praxi však nemusí byť až taká drahá a často ponúka vynikajúcu protihodnotu
Príplatková výbava je pre mnohých synonymom luxusu, v praxi však nemusí byť až taká drahá a často ponúka vynikajúcu protihodnotu
Zdroj: Filip Kadlečík

 Rozhodne pritom nejde o marketingové hlúposti, ktoré síce v reklame vyzerajú krásne, no v praxi ich nevyužijete. Nebudeme vám odporúčať priplatiť si za ambientné podsvietenie so 64 rôznymi farbami, obrovskú panoramatickú strechu či efektné (aj keď v podstate zbytočné) zadné diódové svetlomety, to rozhodne nie.

V našom zozname sa totiž nachádzajú elementy, ktoré vodič bude využívať na dennej báze a ktoré majú reálny pozitívny vplyv na čas strávený za volantom. Aj keď môžu vo finále cenu vozidla dvihnúť o stovky eur, peniaze investované do nich rozhodne nie sú vyhodené na zmar.

Mnohé z nich, napríklad asistenčné systémy, majú priame dopady na bezpečie posádky. Ďalšie funkcie, okrem iných tie, ktoré sú spojené s vyhrievaním, sa zasa starajú o tepelný komfort celej posádky a počas studených zimných rán sú neoceniteľné. Príplatkovej výbave sa rozhodne netreba báť ako čert kríža, je však dôležité vyberať si ju s rozumom. Tento prehľad by vám mal pomôcť zorientovať sa v tom, čo je praktické a čo vám prinesie reálny úžitok.

Video

Diskusia