Zimné pneumatiky

Badge photostory TOP 10 mýtov o zimných pneumatikách: Týmto často opakovaným tvrdeniam určite neverte

Foto: ADAC

19.12. 2019 13:00 Sezónne obutie sprevádzajú viaceré predsudky. Niektoré neboli pravdivé nikdy, iné vychádzajú z minulosti a pomocou moderných technológií sa ich podarilo potlačiť. Dnes už teda vo veľkej miere neplatia.

Vodičov ovplyvňuje zimné obdobie vo viacerých smeroch. Rátať musia nielen so zhoršenými podmienkami na cestách, ale tiež s niekoľkými možnými problémami súvisiacimi s nízkymi teplotami. Väčšina ho navyše vníma skrz nutnosť výmeny sezónneho obutia. Tú prikazuje zákon, aj keď pri bežných osobných autách už nie na základe časového ohraničenia ako v minulosti.

Podľa aktuálnej legislatívy platnej na Slovensku musia šoféri vozidiel kategórií M1 a N1 používať v premávke zimné pneumatiky len vtedy, ak sa na ceste nachádza súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Čo sa počas ostatných zím nestáva najmä v nížinách veľmi často. Prezúvanie teda nie je sezónnou povinnosťou a teoreticky možno počas zimy v pohode jazdiť na letných gumách.

Zimné pneumatiky bývajú označené týmto symbolom a kombináciou písmen M a S.
Zimné pneumatiky bývajú označené týmto symbolom a kombináciou písmen M a S.
Zdroj: Filip Kadlečík

Celoročné používanie obutia určeného primárne pre teplejšie mesiace síce nemusí byť protizákonné, napriek tomu ho ani náhodou nemôžeme odporučiť. Pri nízkych teplotách totiž nefunguje správne. Kvalitná zimná guma môže byť v praxi podstatne lepšia a bezpečnejšia, viaceré dnešné modely sú v mnohom plne porovnateľné s letnými alternatívami.

Napriek tomu sa obutie na zimu stále stretáva s viacerými predsudkami. Nejeden z nich už vďaka moderným technológiám neplatí, iné boli postavené na vode od svojho počiatku. Spomedzi mýtov o zimných pneumatikách  sme vybrali TOP 10. Týmto často opakovaným tvrdeniam určite neverte, aj pre ne sa sezónne prezúvanie neoplatí ignorovať.

Video

Diskusia