IAA 2019 kolaz MP

Badge photostory TOP 10 frankfurtských premiér: Na autosalóne budú mať hlavné slovo SUV a elektromobily

Foto: Marek Pokrývka

8.9. 7:00 Nemecký veľtrh zo svojich kalendárov škrtli vyše dve desiatky známych značiek, napriek tomu na ňom nebude o výstavné debuty núdza. Automobilky pritom môžu stále prekvapiť.

V utorok ráno sa otvoria brány podujatia IAA 2019, teda medzinárodného autosalóna vo Frankfurte nad Mohanom. Ten v ostatnom čase stráca na sile. So všeobecným poklesom významu výstav mnohé značky uprednostňujú na európskej pôde skôr jarnú Ženevu, čo bude na aktuálnom ročníku veľtrhu vidieť. Chýbať na ňom má množstvo významných vystavovateľov.

Pod mrakodrapom Messetrum by mali absentovať nielen menšie značky Aston Martin, Ferrari či Rolls-Royce, ale aj veľkí hráči ako Citroën, Dacia, Nissan, Peugeot a Toyota. A to nie je ani zďaleka všetko. Vyše dve desiatky známych výrobcov veľtrh vynecháva, vrátane mien Alfa Romeo, Fiat, Mazda, Mitsubishi, Suzuki či Volvo. Napriek tomu o novinky nebude núdza.

Pod autosalónovými reflektormi by malo zažiť výstavný debut množstvo sériových modelov, aj keď mnohé z nich sme formou digitálnej premiéry či samostatného eventu spoznali už niekoľko mesiacov dozadu. A taktiež sme mohli vidieť niektoré pripravované koncepty. Viaceré odhalenia nás však len čakajú, pričom automobilky môžu ešte stále čímsi prekvapiť.

Tak ako v prípade viacerých predchádzajúcich podujatí budú mať na jesennom autosalóne v Nemecku hlavné slovo SUV a elektromobily. Chýbať ale nemajú ani modely „tradičnejších“ koncepcií, ako je napríklad BMW radu 3 Touring a osmička vo verziách M8 a Gran Coupé, Hyundai i10 tretej generácie, Opel Corsa (ale aj v elektrickej verzii) či omladená Škoda Superb (vrátane variantu Scout). Skôr klasiku by mal reprezentovať aj športový exponát vzkriesenej značky Wiesmann.

Omnoho početnejší sú debutanti vyznačujúci sa zväčšenou svetlou výškou, napríklad Audi prinesie okrem zvýšeného hatchbacku Audi A1 Citycarver aj terénne kombi A6 Allroad a tiež plnotučné SUV nesúce štítky SQ7 TDI. BMW bude prezentovať typ X6 tretej generácie i obrnenú iks-päťku. Ford ukáže crossover Puma, okrem toho čaká debut aj modely Kia XCeed, Nissan Juke, sedemmiestny Mercedes-Benz GLB a veľké GLE Coupé, Renault Captur druhej generácie či Volkswagen T-Roc Cabriolet.

Pri viacerých autách sa majú prezentovať hybridné verzie. Rýdzu elektrinu bude vo Frankfurte reprezentovať retro hatchback Honda e, batériový van EQV zo Stuttgartu, MINI Cooper s prívlastkom SE, extra silné Porsche Taycan i sériový Volkswagen ID.3. A taktiež koncepty Audi AI:Trail quattro, Cupra Tavascan, Hyundai 45 či Mercedes-Benz EQS. Spomedzi potvrdených frankfurtských premiér sme vybrali TOP 10, pričom sme sa zamerali na produkčné modely. Nájdete ich na ďalších stránkach.

Video

Diskusia