Vlani bola hviezdou klubu tridsiatnikov určite prvá generácia Renaultu Clio a tento rok zavŕši tridsať rokov pomerne veľa známych automobilov. Medzi ne patrí Volkswagen Golf 3, Audi 80, Peugeot 106, Renault espace, prvá generácia Opel Astra a kombi BMW 5 s kódovým označením E34.

Tie roky ale bežia, však? Mnohé z áut, ktoré v roku 1991 opustili výrobné linky a vyrazili na cesty, nie sú dnes zaparkované kdesi v garáži, kde získavajú na hodnote a jazdia iba za pekného počasia. Technicky boli autá už v tom čase tak vyspelé, že ich na cestách vidíme každý deň. Jednoduchá elektronika a spoľahlivé motory umožňujú použitie aj po tridsiatich rokoch, zatiaľ čo výrobcovia zabezpečujú bezproblémový prísun náhradných dielov.

 Volkswagen Golf 3

Volkswagen Golf Mk3
Zdroj: Volkswagen

V auguste 1991 odštartovala spoločnosť Volkswagen tretiu generáciu modelu Golf. Išlo o prvý model produktovej rady, ktorý bol od roku 1992 k dispozícii s prednými airbagmi. Veľké kroky vpred v dizajne karosérie navyše viedli aj k výrazne zlepšeným vlastnostiam pri náraze. Prvý "guľatý" Golf demokratizoval pasívnu bezpečnosť, pretože zlepšená ochrana, ktorú ponúkal, priniesla úžitok mnohým ľuďom.