Mercedes-Benz triedy S.

Badge photostory Najlepšie auto na svete: Už dlho je trieda S synonymom luxusu, bezpečnosti i technológií

Foto: Mercedes-Benz

17.10. 9:00 Takmer polstoročie prispieva vlajková loď trojcípej hviezdy k napredovaniu automobilového priemyslu. Ako sa počas tohto obdobia zmenila?

Moderné technológie či riešenia bývajú sprvu často drahé a ich nasadenie do modelov určených pre široké masy by mohlo mať neblahý vplyv na kúpnu cenu. Nositeľom pokroku vo svete štyroch kolies sú preto spravidla luxusné autá. Najviac to platí pre Mercedes-Benz triedy S, ktorý má na svojom konte ohromné množstvo inovácií.

Slávne označenie použil Stuttgart po prvýkrát v roku 1972. Predstavil vtedy limuzínu s typovým označením W116, ktorá nadviazala na podobne koncipovaných predchodcov z 50. a 60. rokov. V súčasnosti vyrába automobilka omladenú verziu jej šiestej generácie. Čoraz hlasnejšie sa pritom hovorí o nástupcovi, pričom ten by mal opäť posunúť latku v segmente.

Kariéra tohto nemeckého automobilu obsahuje veľa prvenstiev a významných krokov, čo sa odrazilo na cvengu jeho mena. Už dlho je trieda S synonymom luxusu, špičkovej bezpečnosti i najaktuálnejších technológií. Neraz býva označovaná za najlepšie auto na svete a aj keď ide o vágny titul, asi žiaden iný model si ho nezaslúži viac než práve populárna S-Klasse.

Korene luxusnej limuzíny siahajú do 50. rokov, no svoje označenie dostala až neskôr.
Korene luxusnej limuzíny siahajú do 50. rokov, no svoje označenie dostala až neskôr.
Zdroj: Mercedes-Benz

Tento sedan prešiel mnohými úpravami, ktoré okrem iného ovplyvnili aj paletu dostupných motorov či vyhotovení karosérie. Už nejaký čas je dostupné s dvomi dĺžkami rázvoru. Pár klasických verzií dopĺňa extra natiahnutý variant Pullman, ktorý poznáme už zhruba dve dekády. Okrem neho sa dlhšie vyrába aj kupé. Aktuálne je súčasťou rodiny aj kabriolet a dlhší sedan Maybach, tieto modely priniesla súčasná generácia.

Mercedes dodnes predal viac než 4 milióny áut pyšne nesúcich písmeno S. Vlajková loď trojcípej hviezdy už takmer polstoročie prispieva k napredovaniu značky, ale neraz aj celého automobilového priemyslu. Ako sa počas tohto obdobia zmenila? Ukazujú to nasledujúce stránky, na ktorých sumarizujeme jej históriu i prínos jednotlivých generácií.

Video

Diskusia