Do dnešného dňa používajú niektorí ľudia slovo „hybrid“ v pejoratívnom zmysle. Vo svete motorov však ide o čoraz bežnejší výraz, či už samostatne alebo v kombinácii s anglickou predponou mild- či termínom plug-in z rovnakého jazyka. Počet takýchto modelov v súčasnosti rapídne stúpa. Cestu im pritom vydláždila Toyota, resp. jej produkt menom Prius.

Korene tohto vozidla siahajú do prvej polovice 90. rokov. Japonská automobilka vtedy začala pracovať na aute pre 21. storočie a hlavným cieľom bola hospodárnosť. Na domácom trhu uviedla sériovú verziu ešte pred prelomom milénia. Neskôr ju začala exportovať na mnohé zahraničné trhy a na viacerých z nich dosiahla slušný predajný úspech. Medzi najdôležitejšie odbytiská patrí napríklad Kalifornia. No hybrid je populárny aj v ďalších krajinách, už v roku 2017 prekonal hranicu 6 miliónov predaných kusov.

Od prvého hybridného pohonu už Toyota prešla poriadny kus cesty.
Od prvého hybridného pohonu už Toyota prešla poriadny kus cesty.
Zdroj: Toyota

Počas rokov sa v showroomoch vystriedali štyri generácie typu Prius. A kým pôvodne začínal ako sedan, teraz ide o liftback. No okrem toho sa vo viacerých štátoch predáva vo forme hatchbacku i MPV. Modelový rad navyše rozšírila nabíjateľná verzia, ktorá tvorí alternatívu ku klasickej. Skúsenosti získané pri vývoji jednotlivých členov rodiny Toyota zúročila aj pri ďalších automobiloch. Vrátane dcérskej značky Lexus, ktorá ponúka niektoré produkty výhradne v elektrifikovanom vyhotovení.

Hybrid dnes už nie je žiadna nadávka a práve Prius sa na tom výrazne podieľal. Medzi motoristami však má kontroverzný status. Pre časť verejnosti je to symbol pokroku a technológií priateľských k životnému prostrediu, iní ho pokladajú za nudný bezpohlavný stroj nehodný šoférovania. Názory teda značne polarizuje. Jeho historickú úlohu mu uprieť nemožno, ako sa ale najúspešnejší hybrid zo všetkých vyvíjal? Prierez jeho kariérou nájdete na nasledujúcich stránkach.