Ford Mustang 50th Anniversary.

Fotostory Americká ikona menom Mustang: Ako vyzerala jej cesta časom k elektromobilu Mach-E?

Foto: Ford

26.11. 15:46 Už celých 55 rokov trvá kariéra jedného z najpredávanejších športových áut. Počas nej prešiel tento žrebec mnohými zmenami, pričom tá najradikálnejšia sa odohrala nedávno.

Pred týždňom absolvoval premiéru očakávaný elektrický crossover Ford, ktorý nakoniec pri svojom odhalení veľa ľudí prekvapil. Automobilka ho totiž vyhlásila za člena modelového radu Mustang. V nejednom konzervatívnom fanúšikovi to vyvolalo pobúrenie a mnohí hovoria o zneuctení tohto slávneho vozidla. Pri  tejto príležitosti sme sa pozreli do minulosti legendy.

Príbeh svetoznámeho športového auta sa začal oficiálne písať v roku 1964, aj keď prvé prototypy vznikali už koncom roka 1962. Americká ikona sa stala okamžite po uvedení do predaja hitom. Za relatívne normálne peniaze totiž ponúkala dávku štýlu a pre tamojších šoférov bola vytúženým snom. Vďaka dostupnosti si ho pritom mnohí mohli dovoliť.

Kým prvá generácia bola miláčikom verejnosti, v prípade nástupcu už reakcie také dobré neboli. To isté možno povedať o nositeľovi tohto mena v 80. a 90. rokoch. Zarytí fanúšikovia ho stále milovali, ale predajné štatistiky hovoria jasne. Pokles trvajúci niekoľko dekád sa nepodarilo zastaviť. Kým originál si v roku 1966 kúpilo vyše 600-tisíc motoristov, v krízou poznačenom roku 2009 to bolo necelých 67-tisíc.

Evolúcia tohto amerického automobilu už trvá viac než 55 rokov.
Evolúcia tohto amerického automobilu už trvá viac než 55 rokov.
Zdroj: Ford

Oživenie priniesla v poradí šiesta generácia debutovala, ktorá v roku 2015 prekročila métu 122-tisíc kusov. Aj vďaka svojmu príchodu do Európy. Ikonické auto sa tu odvtedy oficiálne predáva, päť desaťročí predtým sa museli jeho fanúšikova spoliehať na individuálny dovoz. Vlani však už predaje klesli pod hranicu 76-tisíc kusov. Moderný nositeľ mena Mustang sa teda popularitou nemôže rovnať s originálom, napriek tomu je ale jedným z najpredávanejších športových áut vôbec.

S poklesom predajov sa Ford evidentne snaží bojovať rozšírením modelovej rodiny trendovým smerom, ktorá by na prahu elektrickej éry mohla nahnať do košiara podstatne viac motoristov. Okrem svojej techniky láka aj na praktickú stránku päťdverovej zvýšenej karosérie. Vďaka tomu ide koncepčne o najradikálnejšie vozidlo, aké kedy nieslo meno Mustang. Ako vyzerala cesta legendy časom k elektromobilu Mach-E? Stručný prehľad histórie v podobe jednotlivých generácií nájdete na nasledujúcich stránkach.

Diskusia  ()

Video

Diskusia