Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Bentley EXP 100 GT: Vízia pre rok 2035

VIDEO
Futuristické britské kupé s 5,8-metrovou karosériou má honosný trojmiestny interiér a elektrický pohon s maximálnym výkonom zhruba jeden megawatt. Podľa výrobcu ponúkne dojazd 700 kilometrov na jedno nabitie.
15 12.07.2019 / Marek Pokrývka

Pred mesiacom odhalilo Bentley ďalšiu generáciu limuzíny Flying Spur, ktorá debutovala čisto digitálne. Teraz prichádza anglická značka s ďalšou takouto premiérou. Odhaľuje koncept EXP 100 GT, ktorý je súčasťou osláv 100. výročia jej založenia. A zároveň je pohľadom do ďalších dekád. Samotná automobilka hovorí, že je to vízia zástupcu triedy Grand Tourer pre rok 2035.

Svoju storočnicu oslavuje Bentley zaujímavým konceptom 15 fotografií v galérii Svoju storočnicu oslavuje Bentley zaujímavým konceptom Zdroj: Bentley

Ako už naznačilo avízo začiatkom mesiaca, štúdia má formu honosného kupé s krídlovými dverami. Dizajnovo nadväzuje na súčasné produkty firmy. Má však tvary podstatne viac prispôsobené aerodynamike a okorenené množstvom futuristických detailov, medzi ktoré možno zaradiť komplikované LED svetlá opticky prerastajúce do masky chladiča či zadnej časti karosérie. Okrem iného pôsobia zaujímavo aj kolesá s takmer úplne vyplnenými ráfikmi. Ich priemer nepoznáme, no musia byť obrovské. Pôdorys štedro dimenzovanej karosérie totiž dosahuje zhruba 5,8 x 2,4 metra.

Pod presklenou strechou tvorenou čiastočne výklopnými dverami sa skrýva kabína s netradičným usporiadaním. Obsahuje tri sedadlá, pričom dve z toho sú v tandeme na strane vodiča. Tretí pasažier sedí samostatne s obrovskou porciou miesta pred sebou. Volant sa dokáže schovať do palubnej dosky, keďže Bentley má zvládnuť plne autonómnu jazdu.

Interiér konceptu vyniká vzhľadom i použitými materiálmi 15 fotografií v galérii Interiér konceptu vyniká vzhľadom i použitými materiálmi Zdroj: Bentley

Z hľadiska dizajnu je interiér umelecké dielo, k čomu prispieva jeho vyhotovenie. Najmä použité materiály. Okrem kobercov z britskej vlny v ňom nájdeme 5-tisíc rokov staré drevo zdobené meďou, množstvo krištáľových prvkov a tiež textil pripomínajúci kožu, čím sa automobilka snaží hrať na zelenú strunu. K tomu prispieva aj lak karosérie vyrobený z ryžových otrúb.

Opulentný luxus: Bentley Flying Spur cieli na trón

Briti hlásia príchod svojej vlajkovej lode v najlepšej forme. Tretia generácia modelu Flying Spur má byť najlepším Bentley, ktoré kedy vzniklo. Zachová si dvanásťvalec a pridá množstvo technológií.

Ako sa predpokladalo, pohon konceptu je rýdzo elektrický. Sila mu však vôbec nechýba. Každé koleso vozidla poháňa samostatný elektromotor, spolu majú dosiahnuť výkon zhruba 1 MW. Jeden megawatt znamená asi 1 360 koní. Krútiaci moment dosahuje 1 500 Nm, tieto čísla v praxi znamenajú akceleráciu z pokoja na 100 km/h za menej než 2,5 sekundy a najvyššie tempo 300 km/h.

Obrovské kupé sa pýši výnimočnými technickými parametrami 15 fotografií v galérii Obrovské kupé sa pýši výnimočnými technickými parametrami Zdroj: Bentley

Bentley EXP 100 GT využíva špecifickú batériu, ktorá má päťnásobnú energetickú hustotu oproti tým súčasným. Vďaka tomu má poskytnúť dojazd až 700 kilometrov na jedno nabitie. Automobilka pritom uvádza, že doplnenie 80% elektriny zaberie iba 15 minút. Výhodou použitého akumulátora je tiež nízka hmotnosť umožňujúca celkovú hodnotu pri obrovskom kupé dostať len na 1 900 kilogramov. Reálne nasadenie takýchto bateriek však ešte potrvá a v blízkej budúcnosti netreba čakať ani sériové kupé vychádzajúce z tohto konceptu. Ten má zostať klenotom pripomínajúcim jubileum firmy.

Focus Media

Video
Najnovšie články
V Rakúsku bolo zaregistrovaných vyše päť miliónov áut

Jedinou potešujúcou správou v súčasnom vývoji cien palív je asi fakt, že stále tankujeme lacnejšie než pred rokom. Všetko však naznačuje tomu, že to dlho...

Benzín a nafta: Všetky faktory tlačia ceny nahor

Hannover je z hľadiska počtu obyvateľov podobne veľký ako Bratislava a rovnako ako ostatné nemecké mestá stavil na elektrickú mobilitu. Už čoskoro bude...

Hannover bude mať najviac verejných nabíjacích staníc

Na budúcoročnom ženevskom autosalóne spoznáme druhé moderné vydanie hatchbacku, zo začiatku ráta spoločnosť s ročnou kapacitou 80-tisíc kusov.

Fiat 500: Nástupca bude čisto elektrický

Spomedzi piatich vozidiel hodnotených v ostatnom čase dostal päť hviezdičiek opäť iba elektromobil, čistotou výfukových plynov však zaujal Mercedes-Benz triedy...

Green NCAP: Diesel si sčasti napráva meno

Slovenský Volkswagen má kadoročne dvojtýždňovú celozávodnú dovolenku, keď sa na dva týždne zastavia výrobné linky. Tento rok sa začína už dnes.

Slovenský Volkswagen začína celozávodnú dovolenku

Nemecký elektrický hatchback bude mať digitálny prístrojový panel rozdelený na tri segmenty a netradičný ovládač prevodovky.

Volkswagen ID.3: Prvý pohľad do interiéru
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×