Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Predaj áut v Číne klesol už 12. mesiac v poradí

Čína je najdôležitejší automobilový trh sveta, no už celý rok tam nepretržite klesá predaj vozidiel, i keď v júni sa pokles mierne spomalil.
12.07.2019 / TASR

Predaj automobilov v Číne v júni opäť klesol, už 12. mesiac po sebe. Ukázali to najnovšie údaje čínskeho združenia výrobcov automobilov (CAAM). Podľa CAAM sa na najväčšom trhu s autami na svete v júni 2019 predalo 2,06 milióna vozidiel, o 9,6 percenta menej ako v rovnakom období vlani.

Júnový pokles bol síce miernejší ako májový (16,4 percenta) a aprílový (14,6 percenta), ale zároveň to bol už 12. mesiac v rade, keď sa predaj áut znížil. To je prvý vytrvalý ročný pokles predaja od 90. rokov minulého storočia. Dôvodom je spomalenie hospodárskeho rastu Číny a obchodný spor so Spojenými štátmi.
Za šesť mesiacov do konca júna sa predaj áut v Číne znížil o 12,4 percenta na 12,3 milióna vozidiel.

Spomalenie ekonomiky a obchodný spor so Spojenými štátmi sú síce označované za hlavné dôvody klesajúceho odbytu automobilov v krajine, ale najnovšie sa značná časť viny pripisuje aj rýchlemu zavádzaniu prísnych emisných noriem. Tie už prijalo 15 miest a provincií, ktoré sa podieľajú viac ako 60 percent na predaji automobilov v Číne.

Keďže tieto provincie zaviedli tzv. emisné normy „Čína 6“ skôr ako v roku 2020, čo bol termín stanovený ústrednou štátnou správou, podľa CAAM, analytikov a predajcov to vyvolalo neistotu medzi výrobcami a zmätok medzi spotrebiteľmi.
Predaj nových energetických vozidiel (NEV) však naďalej rástol, pričom v júni sa zvýšil o 80 percent na 152 000 vozidiel a za celý 1. polrok stúpol o 50 percent na 617 000 áut.

NEV zahŕňa hybridy, elektromobily aj vozidlá na vodíkové palivové články. Čína, ktorá zápasí so znečistením ovzdušia, je veľkým podporovateľom NEV a od výrobcov áut požaduje plnenie výrobných kvót. V minulom roku predaj NEV v krajine vyskočil takmer o 62 percent, aj keď sa celkový odbyt áut znížil.

(TASR)

Focus Media

Video
Najnovšie články
V Rakúsku bolo zaregistrovaných vyše päť miliónov áut

Jedinou potešujúcou správou v súčasnom vývoji cien palív je asi fakt, že stále tankujeme lacnejšie než pred rokom. Všetko však naznačuje tomu, že to dlho...

Benzín a nafta: Všetky faktory tlačia ceny nahor

Hannover je z hľadiska počtu obyvateľov podobne veľký ako Bratislava a rovnako ako ostatné nemecké mestá stavil na elektrickú mobilitu. Už čoskoro bude...

Hannover bude mať najviac verejných nabíjacích staníc

Na budúcoročnom ženevskom autosalóne spoznáme druhé moderné vydanie hatchbacku, zo začiatku ráta spoločnosť s ročnou kapacitou 80-tisíc kusov.

Fiat 500: Nástupca bude čisto elektrický

Spomedzi piatich vozidiel hodnotených v ostatnom čase dostal päť hviezdičiek opäť iba elektromobil, čistotou výfukových plynov však zaujal Mercedes-Benz triedy...

Green NCAP: Diesel si sčasti napráva meno

Slovenský Volkswagen má kadoročne dvojtýždňovú celozávodnú dovolenku, keď sa na dva týždne zastavia výrobné linky. Tento rok sa začína už dnes.

Slovenský Volkswagen začína celozávodnú dovolenku

Nemecký elektrický hatchback bude mať digitálny prístrojový panel rozdelený na tri segmenty a netradičný ovládač prevodovky.

Volkswagen ID.3: Prvý pohľad do interiéru
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×