Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Chystáte sa na festival? Počítajte s policajnými hliadkami

Sezóna festivalov je v plnom prúde a s ňou aj riziko alkoholu u vodičov. Hoci policajti každý rok kontrolujú vodičov pri festivaloch, tento rok to bude tvrdšie. Dôvodom je akcia, ktorú polícia ohlásila koncom júna a v rámci nej postupuje mimoriadne prísne.
10.07.2019 / Soňa Zverková

Nie je to tak dávno, čo po tragickom júnovom víkende polícia ohlásila tvrdú represiu voči vodičom, ktorí si myslia, že im patrí svet. Táto akcia trvá až do odvolania a jej súčasťou sú pokuty na hornej hranici sadzby. A pribudne aj ďalšia, u ktorej možno predpokladať rovnaký nekompromisný postup. Jej cieľom sa stanú motorizovaní návštevníci hudobných festivalov, keďže z hľadiska nehodovosti sú najrizikovejšie víkendy a mladí vodiči.

Zostatkový alkohol: Čo zaň hrozí? Neriskujte!

Každý motorista so zdravým pudom sebazáchovy si uvedomuje, že alkohol za volant nepatrí. No nemyslite si, že ste z obliga, ak neprekročíte hranicu trestného činu. Prísne sankcie hrozia i tak.

Festivaly sa konajú práve cez víkendy. Podľa polície počas letných víkendov sa stane 55 percent všetkých dopravných nehôd zapríčinených opitými vodičmi. Zvlášť nebezpeční sú mladí ľudia od 18 do 24 rokov, ktorí zavinia zhruba každú piatu nehodu. Minulé leto ukázalo, že zvýšená prítomnosť policajných hliadok v blízkosti festivalových regiónov viedla k zníženiu počtu dopravných nehôd až o dve tretiny a alkohol bol príčinou iba jedinej. 

Počas leta sa stane o 18 percent viac dopravných nehôd zavinených vodičmi pod vplyvom alkoholu ako počas ostatných mesiacov v roku. „Víkendy sú rizikové počas celého roka, v lete nám však rastie nielen podiel dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu, ale aj podiel vážnych, smrteľných nehôd, ktoré spôsobia opití vodiči,“ konštatuje riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru, plk. Ľuboš Rumanovský. „Najviac sa pod tieto nehody podpisujú mladí vodiči. Obmedzené skúsenosti, ale aj zbytočná frajerina vedú k preceňovaniu šoférskych schopností a podceňovaniu následkov zostatkového alkoholu.“

Policajné hliadky budú práve preto počas celého leta v blízkosti hudobných festivalov intenzívne kontrolovať  vodičov a najmä alkohol. Tento týždeň sa začína najväčší slovenský festival Pohoda, počas ktorého budú posilnené hliadky, zdôrazňuje polícia. Za nás v redakcii máme len jedinú radu: Užite si festival do sýtosti, no "kapurkovú" si radšej dajte až doma.

Focus Media

Video
Najnovšie články
V Rakúsku bolo zaregistrovaných vyše päť miliónov áut

Jedinou potešujúcou správou v súčasnom vývoji cien palív je asi fakt, že stále tankujeme lacnejšie než pred rokom. Všetko však naznačuje tomu, že to dlho...

Benzín a nafta: Všetky faktory tlačia ceny nahor

Hannover je z hľadiska počtu obyvateľov podobne veľký ako Bratislava a rovnako ako ostatné nemecké mestá stavil na elektrickú mobilitu. Už čoskoro bude...

Hannover bude mať najviac verejných nabíjacích staníc

Na budúcoročnom ženevskom autosalóne spoznáme druhé moderné vydanie hatchbacku, zo začiatku ráta spoločnosť s ročnou kapacitou 80-tisíc kusov.

Fiat 500: Nástupca bude čisto elektrický

Spomedzi piatich vozidiel hodnotených v ostatnom čase dostal päť hviezdičiek opäť iba elektromobil, čistotou výfukových plynov však zaujal Mercedes-Benz triedy...

Green NCAP: Diesel si sčasti napráva meno

Slovenský Volkswagen má kadoročne dvojtýždňovú celozávodnú dovolenku, keď sa na dva týždne zastavia výrobné linky. Tento rok sa začína už dnes.

Slovenský Volkswagen začína celozávodnú dovolenku

Nemecký elektrický hatchback bude mať digitálny prístrojový panel rozdelený na tri segmenty a netradičný ovládač prevodovky.

Volkswagen ID.3: Prvý pohľad do interiéru
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×