Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Superb OHV: Povojnový luxus z Československa

FOTO
Mladá Boleslav počas troch rokov komplexne zrenovovala veterána, ktorého vyrobila v roku 1948. Aktuálne ho vystavuje v rámci svojho múzea.
13 02.07.2019 / Marek Pokrývka

Krátko pred vyvrcholením nedávneho hokejového šampionátu odhalil jeho hlavný sponzor v Bratislave dve novinky. Predviedol elektrickú verziu typu Citigo a omladenú vlajkovú loď, ktorá momentálne vzniká v tretej generácii. Superb oslávil faceliftom svoju pomyselnú dospelosť. Korene jeho mena však siahajú podstatne hlbšie, po prvýkrát bolo použité už pred 85 rokmi.

Dávny predok súčasného typu Superb je vzácnosťou 13 fotografií v galérii Dávny predok súčasného typu Superb je vzácnosťou Zdroj: Škoda

Škoda 640 Superb debutovala 22. októbra 1934 a počas nasledujúceho leta sa začal tento luxusný automobil vyrábať. Pôvodne disponoval radovým šesťvalcom s objemom 2,5 litra. V neskorších rokoch výroby mu česká automobilka dala silnejší 3,1-litrový agregát s rozvodom OHV (modelové označenie Superb 3000 OHV), ku ktorému sa po 2. svetovej vojne vrátila pri ďalšom vydaní svojho špičkového auta. To sa vyznačovalo aerodynamickejším dizajnom nadväzujúcim maskou či zapustenými svetlometmi na lacnejšieho súrodenca Škoda 1101 Tudor.

Mladá Boleslav produkovala v rokoch 1946 až 1949 model Superb OHV, no iba 11 kusov zmontovala kompletne. Väčšina z 158 existujúcich áut prišla k plechom v Prahe a Vysokom Mýte. Značná časť série však dostala karosériu aj v Kvasinách, kam sa musela s provizórnym telom vybrať po vlastnej osi. Jedným z týchto 44 exemplárov bolo aj vozidlo s číslom motora 81587.

Reštauračné práce prinavrátili vozidlu jeho bývalý lesk 13 fotografií v galérii Reštauračné práce prinavrátili vozidlu jeho bývalý lesk Zdroj: Škoda

Tento veterán začal svoj život v roku 1948, pričom dve dekády slúžil ako firemné auto hotelového manažmentu v Karlových Varoch. Následne ho odkúpilo čerstvo založené múzeum značky Škoda. Superb OHV však už v tom čase nemal originálne čalúnenie a chýbalo z neho viacero dielcov. V takomto stave zostal takmer polstoročie, až sa predvlani dočkal spustenia renovácie.

Škoda Superb: Koľko stojí omladený model?

Do slovenských obchodov prichádza inovovaná vlajková loď značky Škoda. Plug-in hybrid príde až koncom roka, čakať musíme aj na skautskú verziu. Úvodná ponuka však obsahuje modely Sportline aj Laurin...

Po detailnej analýze a prehrabaniu archívov sa predvlani začalo komplexné reštaurovanie automobilu, ktorého cieľom bol návrat do pôvodnej krásy. Trojročný proces sa nedávno skončil. Povojnový luxus z Československa sa vďaka nemu blyští tak, ako pri opustení továrne. Mladá Boleslav ho považuje za jeden z klenotov svojej zbierky. Aktuálne ho vystavuje v rámci expozície Kvasiny – 70 rokov s okrídleným šípom, ktorú bude možné v priestoroch firmy vidieť do 1. septembra.

Focus Media

Video
Najnovšie články
V Rakúsku bolo zaregistrovaných vyše päť miliónov áut

Jedinou potešujúcou správou v súčasnom vývoji cien palív je asi fakt, že stále tankujeme lacnejšie než pred rokom. Všetko však naznačuje tomu, že to dlho...

Benzín a nafta: Všetky faktory tlačia ceny nahor

Hannover je z hľadiska počtu obyvateľov podobne veľký ako Bratislava a rovnako ako ostatné nemecké mestá stavil na elektrickú mobilitu. Už čoskoro bude...

Hannover bude mať najviac verejných nabíjacích staníc

Na budúcoročnom ženevskom autosalóne spoznáme druhé moderné vydanie hatchbacku, zo začiatku ráta spoločnosť s ročnou kapacitou 80-tisíc kusov.

Fiat 500: Nástupca bude čisto elektrický

Spomedzi piatich vozidiel hodnotených v ostatnom čase dostal päť hviezdičiek opäť iba elektromobil, čistotou výfukových plynov však zaujal Mercedes-Benz triedy...

Green NCAP: Diesel si sčasti napráva meno

Slovenský Volkswagen má kadoročne dvojtýždňovú celozávodnú dovolenku, keď sa na dva týždne zastavia výrobné linky. Tento rok sa začína už dnes.

Slovenský Volkswagen začína celozávodnú dovolenku

Nemecký elektrický hatchback bude mať digitálny prístrojový panel rozdelený na tri segmenty a netradičný ovládač prevodovky.

Volkswagen ID.3: Prvý pohľad do interiéru
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×