Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Strešné boxy: Na čo si pri nich dávať pozor?

Dovolenkové obdobie je na spadnutie a mnohí vodiči pri balení používajú strešné boxy. Tie sa však výrazne líšia. Poradíme vám, ako vybrať správny a na čo dať pozor pri montáži.
11 25.06.2019 / Redakcia AUTO BILD

Školský rok sa nezadržateľne blíži ku koncu a s nadchádzajúcimi letnými prázdninami sa čoraz viac našincov vyberie na dovolenku. Niektorí lietadlom, iní zas zvolia vlastné auto. Rodiny s deťmi pochopiteľne zbalia na cestu polovicu bytu a batožinový priestor nemusí stačiť. Ak sú súčasťou balenia dlhé alebo neskladné predmety, riešením býva strešný box.

Ilustračná snímka 11 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Ponuka strešných boxov je rozsiahla a neprehľadná, v obchodoch sú malé, ľahké a lacné za pár eur, ale aj obrovské s objemom 1 700 litrov za niekoľko stoviek eur. Zrejme najvyhľadávanejšia je „stredná trieda“ s objemom 350 až 500 litrov. V zásade však ide o jedno: za kvalitu sa platí. Kvalitné boxy sú zväčša drahé, no majú veľkú výdrž a bez ohľadu na frekvenciu používania sú stále vodotesné a zámky funkčné. U lacných modelov to platiť nemusí.

Dôležité faktory pri výbere boxu

Pred kúpou boxu je veľmi dôležité spísať si dôležité aspekty a nemusia súvisieť ani so samotným boxom, ale aj s vozidlom.

1. Tvar a veľkosť

Prvá a zásadná otázka znie: čo v ňom chcem prevážať? Naviac je potrebné si uvedomiť, že čím väčší je strešný box, tým je väčší aj odpor vzduchu a s ním aj spotreba a hlučnosť v kabíne. Naviac sa spolu s narastajúcou veľkosťou objavujú aj zmeny v jazdných vlastnostiach, najmä pri brzdení a v zákrutách. Box by nemal presahovať prednú ani zadnú časť vozidla a nesmie blokovať prístup do batožinového priestoru. Určite vyskúšajte, či pri namontovanom boxe môžete naplno otvoriť zadné dvere.

2. Užitočná hmotnosť

Faktor, na ktorý mnohí pri balení sa na dovolenku zabúdajú, je užitočná hmotnosť. Podľa definície je to hmotnosť nákladu, osôb a pomocného či pracovného zariadenia prechodne aj nie pevne pripojeného. Ako potom smieme zaťažiť kufor? Koľko kilogramov môžeme maximálne naložiť do kufra a strešného boxu, keď je kabína obsadená osobami?

Niektoré autá mierne prekročenie celkovej hmotnosti ako-tak zvládnu, na iných to vidno okamžite. Nehovoriac o tom, že pri preťažení vozidla sa zhoršujú jazdné vlastnosti a rýchlejšie sa opotrebovávajú mechanické časti podvozku. Pri extrémnom preťažení môže dôjsť až k deštrukcii podvozkových prvkov. Údaj nájdete aj v osvedčení o evidencii.

Užitočná hmotnosť: Veľký kufor aj veľa odvezie?

Objem batožinového priestoru je u nás mantrou, ktorá stojí za mnohými rozhodnutiami zákazníkov zoči-voči ponuke v predajniach áut. Hovorí o tom, koľko toho auto odvezie?

3. Nosnosť strechy

Tretí faktor je nosnosť samotnej strechy. Predpokladom pre použitie boxu je preverenie nosnosti strešnej časti karosérie, pričom je potrebné zohľadniť aj hmotnosť samotného boxu a nosičov. Napríklad, pri nosnosti strechy 75 kg a hmotnosti boxu vrátane nosičov 25 kg je možné do boxu naložiť najviac 50 kg. Bez ohľadu na to, či využijete celý objem alebo len jeho časť. Údaj o nosnosti strechy nájdete v osvedčení o evidencii, návode k vozidlu alebo na stránkach výrobcu. Ak prekročíte toto povolené zaťaženie, môže dôjsť k vážnemu poškodeniu strechy alebo jej nosných prvkov.

4. Spracovanie

Tu obvykle nestačí len obrázok na internete, najlepšie je box doslova ohmatať. Je stabilný? Priliehajú jednotlivé diely? Hrkoce a búcha niečo? Zatvára sa správne a fungujú zámky? Je vodotesný? Akonáhle niečo vzbudí vaše podozrenie, radšej sa poobzerajte po inom modeli.

Veci zo strešného boxu môžu ohroziť život

Strešný box je praktickým pomocníkom pri preprave dlhých alebo neskladných predmetov, napríklad lyží. Pri kolízii však neupevnené predmety môžu preraziť obal a zraniť ľudí.

5. Možnosti použitia

Vzhľadom na širokú ponuku máte naozaj na výber nepreberné množstvo modelov. Má box možnosť použiť upevňovacie pásy? Protisklzové podložky? Rozdelené steny? Dodatočné priečinky? Všetko môže pomôcť bezpečne uložiť batožinu. Dôležitá je aj prístupnosť. Niektoré boxy sa dajú otvárať z oboch strán, čo je dôležité, nakoľko nikdy neviete, kde a ako budete môcť zaparkovať. A rozhodne si kúpte len uzamykateľný model. Tie ostatné sú ideálny terčom zlodejov.

6. Nosiče a upevnenie

Pre bezpečnosť je pochopiteľne veľmi dôležité upevnenie boxu na nosičoch. Preto sa pred kúpou ubezpečte, že vami vybraný box je kompatibilný s konštrukciou vášho vozidla. Priečne priečky, na ktoré možno upevniť nosiče lyží, bicyklov či strešné boxy, dostať v rôznych tvaroch z ocele alebo hliníka. Vyberajte podľa toho, akými možnosťami disponuje vaše auto. Ďalšia zásada: nosiče nikdy nesmú byť širšie než auto. Príslušný údaj nájdete v osvedčení o evidencii.

Balíte sa na dovolenku? Pozor, pokuta až 5 000 €

Ak sa chystáte na dovolenku a prepravujete veci v kabíne auta, myslite na ich riadne upevnenie. Napríklad v Rakúsku, čo je tranzitná krajina pri ceste do Chorvátska, za to môžu hroziť likvidačné...

Existuje niekoľko typov upevnenia:

 • Nosiče pre autá s továrenskými lyžinami: Dbajte na to, aby upevňovacie mechanizmy boli vhodné pre daný tvar lyžín. Pokiaľ už nosiče máte, pred kúpou boxu sa ubezpečte, že je s nimi kompatibilný.
 • Nosiče pre autá s dažďovými žliabkami: Opäť platí, že nosiče musia byť vhodné pre dané auto. A ubezpečte sa, že upevňovací mechanizmus je z vnútornej strany vystlaný mäkkým materiálom, aby nedošlo k poškodeniu laku.
 • Nosiče pre autá s T-adaptérmi: Na pravej a ľavej strane strechy sa nachádzajú zapustené koľajnice, ktoré sú obvyklé kryté plastovými krytmi. Do nich môžete zakotviť nosič a upevniť T-adaptéry (špeciálne skrutky).
 • Nosiče pre autá s pevnými bodmi: Máte na streche plastové body alebo lišty? Obvykle sa pod nimi nachádzajú upevňovacie body, do ktorých môžete skrutkami upevniť vhodné nosiče.

Montáž: Časté chyby

Správna montáž je z hľadiska bezpečnosti kritická. Pri nedostatočnom upevnení môže mať najmä pri brzdení fatálne dôsledky. Za určitých okolností, napríklad aj v spojení s nekvalitným spracovaním, sa môže utrhnúť a zmeniť sa na smrtonosnú strelu.

Nekvalitné alebo zle upevnené boxy sa môžu stať smrtonosnou strelou 11 fotografií v galérii Nekvalitné alebo zle upevnené boxy sa môžu stať smrtonosnou strelou Zdroj: ÖAMTC, ADAC

 • Neponáhľajte sa: Ak na poslednú chvíľu šmaríte box ledajako na strechu, môžete urobiť veľkú chybu s potenciálne vážnymi dôsledkami.
 • Skorá kontrola: Pár dní pred cestou skontrolujte, či máte všetky potrebné diely a funkčnosť celého boxu. Pokiaľ niečo chýba alebo je poškodené, stále budete mať dosť času na kúpu náhradných dielov.
 • Návod na použitie: Odporúčame nespoliehať sa len na zdravý rozum, ale dodržte pokyny výrobcu.
 • Nebojte sa pomocníka: Nemusíte zvládnuť všetko sami. Už len dostať box na strechu si vyžaduje pomocné ruky, inak riskujete poškodenie laku. Prípadne položte na strechu hrubú handru alebo zopár špongií.

Správne upevnenie batožiny

Aj samotné balenie do boxu si vyžaduje určitý postup, aby nedošlo k nechcenému poškodeniu alebo prevaľovaniu vecí v zákrutách. Odporúčame po niekoľkých kilometroch ešte raz preveriť, či box sedí na nosičoch pevne a batožina zbytočne „nelieta“.

Kvalitný box núdzové brzdenie „ustojí“, samozrejme za predpokladu, že batožina vo vnútri je upevnená popruhmi 11 fotografií v galérii Kvalitný box núdzové brzdenie „ustojí“, samozrejme za predpokladu, že batožina vo vnútri je upevnená popruhmi Zdroj: ÖAMTC, ADAC

 • ťažké veci dolu a do stredu
 • ľahké veci navrch a po stranách
 • mäkké predmety je vhodné uložiť dopredu, aby slúžili ako tlmiče pri brzdení
 • voľné miesta medzi jednotlivými predmetmi odporúčame vystlať ľahkými vecami, napríklad, svetrami, uterákmi alebo malými taškami
 • všetko poriadne upevniť popruhmi! (pri núdzovom brzdení môžu totiž niektoré predmety preraziť plastovú stenu)

Ako jazdiť so strešným boxom

V prvom rade počítajte so zmenenými jazdnými vlastnosťami, nakoľko v aute máte desiatky kilogramov naviac. Strešný box zároveň posunie ťažisko nahor, čo opäť ovplyvní jazdné vlastnosti. V prvom rade to pocítite na menšej stabilite v zákrutách a dlhšej brzdnej dráhe. Počítajte s tým a prispôsobte štýl jazdy. To znamená pomalšie do zákrut a väčšiu vzdialenosť od predchádzajúcich vozidiel.

Hoci neexistujú zákonom stanovené rýchlostné limity pre jazdu so strešným boxom, počítajte s tým, že zvýši aerodynamický odpor a teda aj spotrebu a hlučnosť v kabíne. Prispôsobte tomu rýchlosť, v zásade však odporúčame najviac 130 km/h.

8 najväčších omylov pri dlhej ceste: Vyhnite sa im

Dlhšia cesta autom, napríklad k moru, spôsobuje viacerým vodičom poriadny stres. Ponúkame prehľad najčastejších chýb, ktoré môžu cestu skomplikovať, a spôsob, ako sa im vyhnúť.

Ďalšia vec, na ktorú by mali myslieť najmä majitelia SUV: celková výška. Podzemné garáže majú neraz obmedzenú výšku do dvoch metrov. Nech sa vám nestane, že do garáže síce vojdete, no box necháte pred rampou.

Chcete si box radšej prenajať alebo požičať?

Možno prenájmu je zaujímavá najmä pre tých, ktorým obvykle stačí batožinový priestor a potrebujú ho iba jednorazovo. Pozor, leto je pre požičovne vrcholná sezóna, preto to neodkladajte na poslednú chvíľu! Mnohé ponúkajú aj zapožičanie nosičov a montáž. Prenájom samotného boxu stojí zhruba päť až šesť eur na deň, nosič zväčša 3,50 až štyri eurá. Pozor, mnohé požičovne požadujú zálohu vo výške 150 alebo 200 eur, a to jednu za box a d druhú za nosiče.


» Prehľad kvalitných strešných boxov nájdete v galérii «


Rovnako ako pri požičanom aute aj tu platí: poriadne si pozrite stav a trvajte na preberacom protokole, v ktorom musí byť uvedený každý nedostatok, poškodenie alebo chýbajúci doplnok. V opačnom prípade sa vám môže stať, že budete platiť za niečo, čo ste nezavinili. Pokiaľ sa o montáž postará požičovňa, predtým aj potom skontrolujte lak na streche. A pri preberaní samozrejme preverte, že nosiče aj box sedia naozaj pevne.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Lunárny rover: Prvé auto na mimozemskom telese

Staviteľ mimoúrovňovej križovatky pod Prístavným mostom v predstihu otvorí jej časť motoristom.

Križovatku pod Prístavným mostom čoskoro otvoria

Ministerstvo dopravy získalo súhlas Bruselu na nenávratný príspevok vyše 200 miliónov eur na výstavbu diaľničného úseku D1 Budimír-Bidovce pri Košiciach.

Peniaze na diaľnicu Budimír-Bidovce prídu z eurofondov

Očakávaná revolúcia sa stala realitou, Američania predstavili novinku s centrálne uloženým osemvalcom. Stáť má menej než 60-tisíc dolárov.

Chevrolet Corvette C8: Najlacnejší superšport

Americká firma komplexne upravila pick-up Silverado, okrem extra nápravy mu dala väčšiu svetlú výšku, modifikované nárazníky a silnejší osemvalec.

Hennessey Goliath 6x6: Obluda je na svete

Affalterbach predstavil štipľavé kompaktné kombi, ktoré má vo veľkej miere rovnaký dizajn i techniku ako príbuzný kupé-sedan.

Dve karosérie ponúkne i vrchol triedy CLA

V inzercii Slovákov dominujú relatívne nové jazdenky s nízkym počtom kilometrov na odometri. Najčastejšie boli v ponuke benzínové verzie a vozidlá s vyššou...

Slováci inzerujú najviac 5-ročné autá s nízkym počtom km
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×