Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nemci čoraz viac obľubujú kompaktné SUV

Obľuba SUV, najmä tých kompaktných, neustále rastie. V prvom štvrťroku prvýkrát tvorili viac než tretinu predaných vozidiel a ich predaj bude aj naďalej narastať.
24.06.2019 / TASR

Väčšina v Nemecku predaných športovo-úžitkových vozidiel (SUV) má dĺžku približne ako VW Golf. Podľa odborníka na automobilový priemysel Ferdinanda Dudenhöffera z Univerzity Duisburg-Essen "52 percent všetkých novoregistrovaných SUV v Nemecku v prvých štyroch mesiacoch malo dĺžku ako Golf alebo menej".

Hoci 75 percent z nich je širších, no označovať tieto SUV ako "obrovské monštrá" je podľa neho nesprávne, čím reagoval na kritiku vysokej spotreby a vysokých emisií oxidu uhličitého (CO2).

Trhový podiel kompaktných SUV v prvých štyroch mesiacoch prvýkrát prekročil 30 percent. Dudenhöffer uvádza, že SUV sa medzičasom stalo autom bežného motoristu a žiadna iná forma karosérie nemá taký vysoký podiel súkromných vlastníkov. Firemné registrácie tvoria u verzie kombi 40 percent, limuzín 30 percent a SUV len 21 percent. Pohon všetkých kolies má v súčasnosti len 42 percent SUV a trend klesá.

Prekvapujúci je fakt, že v prípade značky Jaguar predstavuje až 70 percent predaných áut SUV, u Volva je to 68 percent. Aj u značiek Alfa-Romeo, Rolls-Royce, Porsche, Lamborghini a Maserati je každé druhé auto predané v Nemecku práve SUV. Pod priemerom sú VW s 24 percent a Mercedes s 21 percent.

Z celkovo 1,190 milióna registrácií v prvom kvartáli predstavovali SUV 372 262 (31,3 percenta). Dudenhöffer očakáva, že do konca roka SUV prvýkrát prekonajú miliónovú hranicu a koniec tohto trendu je v nedohľadne. Vo Švajčiarsku tvoria SUV už 44 percent predaja a v USA sa klasické osobné auto považuje za "vymierajúci druh".

(TASR)

Focus Media

Video
Najnovšie články
Asistenčné systémy: Viete, ako fungujú?

Európania sú veľmi opatrní a nekupujú nové autá. Dokazuje to júnová aj polročná štatistika, ktorá ukazuje nadol na všetkých dôležitých trhoch. Tabuľke výrobcov...

Predaj nových áut v EÚ opäť klesol na všetkých trhoch

Žilinská Kia v prvej polovici roka splnila plán výroby áut aj motorov a po závodnej dovolenke spustí výrobu nového XCeedu.

Kia naplnila plány, vyrobila vyše 180 000 vozidiel

Nekompromisný britský roadster dostal druhú generáciu, ktorá je ľahšia a výkonnejšia než doterajší model. Vzniknúť z nej má 30 exemplárov.

BAC Mono R: Chuťovka pre egoistov

Mladá Boleslav vykonala malé úpravy na dvoch SUV, v rámci ktorých dostávajú bezpečnejší systém Kessy či lepšie sledovanie mŕtveho uhla. V prípade menšieho...

Škoda zvyšuje odolnosť dvoch SUV voči krádeži

Renaultu sa v prvej polovici roka darilo horšie než vlani. Predaj áut klesol na všetkých dôležitých trhoch, pokles zbrzdili len značky Dacia a Lada.

Renault v 1. polroku predaj menej áut než vlani

Hybridné britské kupé s extrémnou aerodynamikou a atmosférickým dvanásťvalcom previedlo svoj zvuk na okruhu Silverstone.

Aston Martin Valkyrie konečne v pohybe
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×