Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ceny benzínu a nafty: Dovolenky sa predražia

Napätie medzi USA a Iránom sa priostruje, čo priamo ovplyvňuje ceny ropy a po určitom omeškaní aj ceny palív na našich čerpačkách. Hoci zatiaľ palivá zlacňujú, zrejme to nevydrží naveky.
2 24.06.2019 / Soňa Zverková

Minulý týždeň bol bohatý na udalosti, ktoré všetky viedli k zvýšeniu cien ropy. Severomorská ropná zmes Brent v piatok podvečer stála 65,20 dolára za barel (57,62 eura) po minulotýždňovej zatváracej cene 62,13 dolára za barel (55,15 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Lukáša Lipovského, analytika X-Trade Brokers, na prvom mieste stojí vyostrujúci sa konflikt medzi Iránom a USA. Ten sa začal pre nedávne zničenie dvoch tankerov v Perzskom zálive, za ktorým údajne stojí Irán. Minulý týždeň sa napätie vystupňovalo po tom, čo Irán zostrelil americký špionážny dron. Iránske média tvrdia, že dron vstúpil do iránskeho vzdušného priestoru, USA zas presný opak: vraj bol v medzinárodnom vzdušnom priestore. Pokiaľ by sa konflikt vyostril, mohlo by to viesť k prerušeniu dodávok iránskej ropy a následne aj k ďalšiemu rastu cien.

Ceny nahor vykopli aj náznaky možného ukončenie obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Americký prezident Donald Trump sa totiž minulý týždeň oznámil stretnutie s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom na summite krajín G20, kde budú diskutovať o obchodnej dohode. Táto správa podporila optimizmus na trhoch, na čo reagovala aj ropa. Obchodná dohoda totiž podporí globálny hospodársky rast a s ním aj spotrebu a dopyt po rope, čo povedie k zdražovaniu.

Do tretice vyslalo pozitívne správy zasadnutie americkej centrálnej banky, ktorá naznačila, že tento rok by mohla pristúpiť k dvom zníženiam úrokových sadzieb. Nižšie sadzby podporujú firmy k novým investíciám a domácnosti k spotrebe, čo zvyšuje hospodársku aktivitu a teda aj dopyt po rope.

Ostatné smerodajné faktory sa nemenia. Obchodná vojna USA s Čínou a Mexikom spomaľuje globálnu ekonomiku, čo stlačí dopyt po rope a teda aj ceny. To nateraz aspoň čiastočne brzdí zdražovanie. Na strane faktorov, ktoré obvykle tlačia ceny nahor, sú najmä ďalšie riziká na Blízkom východe týkajúce sa ponuky ropy na trhu. Ide o situáciu v Líbyi, kde by mohlo vystupňovanie ozbrojeného konfliktu zredukovať ťažbu až o 95 percent. Pretrváva zhoršujúca sa situácia vo Venezuele a sankcie voči Iránu.

Lacné leto? Ceny nafty a benzínu prekvapia

Možno si myslíte, že konflikty kdesi vo svete sa nás netýkajú. Omyl, ktorý sa prejaví najmä pri tankovaní. Nateraz nám obchodná vojna USA s Čínou a Mexikom nahráva do karát.

Zakontrovať môžu významní ropní producenti z Blízkeho východu a Rusko zvýšením produkcie, resp. zrušením súčasných obmedzení. Tým by mohli vyrovnať nedostatok ponuky ropy na trhu a zabrzdiť rast ceny čierneho zlata. Aj spomaľovanie globálneho hospodárskeho rastu vytvára riziko zníženia dopytu po rope. Medzinárodný menový fond znížil výhľad globálneho hospodárskeho rastu na najnižšiu úroveň za posledných 10 rokov a Medzinárodná agentúra pre energiu z rovnakého dôvodu zredukovala prognózu vývoja dopytu po rope.

Dodatočne tu máme nepriaznivé vyhliadky hospodárskeho rastu, ktoré priamo ovplyvňujú dopyt po rope a teda aj ceny. Medzinárodný menový fond znížil výhľad globálneho hospodárskeho rastu na najnižšiu úroveň za posledných desať rokov a EIA z rovnakého dôvodu znížila výhľad dopytu po rope.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Ceny palív vo všetkých krajinách EÚ zatiaľ klesli, rovnako aj u nás. Priemerné ceny benzínu na našich čerpačkách v týždni do 17. júna klesli o 2,4 centu a dieslu o 1,7 centu. To však asi nepotrvá naveky, čo môže naznačiť vývoj v Rotterdame, kde nastal zmiešaný vývoj, tentokrát opačný než v týždni predtým: tona benzínu zlacnela o päť eur, tona dieslu zdražela o 12 eur. Na základe tohto vývoja Lipovský v najbližších dvoch až troch týždňoch očakáva u stagnáciu benzínu okolo súčasnej úrovni, diesel by mohol zdražieť o dva až tri centy.

Obsesia či úspora? 12 rád na TOP spotrebu

Pri kúpe nového automobilu v očiach klientov neraz rozhoduje i deklarovaná spotreba vozidla. Mnohí apetít vozidla pozorne sledujú, až sa môže zdať, že ich snaha hraničí s obsesiou. “Hypermiling” však...

V medziročnom porovnaní stále tankujeme lacnejšie než než v rovnakom období minulého roka. Kým v týždni do 10. júna sme tankovali benzín o 4,9 centu lacnejšie než vlani, o týždeň neskôr je lacnejší už o 5,2 centu. V prípade nafty sa medziročný rozdiel v prospech tohto roka v priebehu týždňa zväčšil zo 6,8 na 7,5 centu.

Vývoj priemerných cien palív v EÚ 2 fotografie v galérii Vývoj priemerných cien palív v EÚ Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Lunárny rover: Prvé auto na mimozemskom telese

Staviteľ mimoúrovňovej križovatky pod Prístavným mostom v predstihu otvorí jej časť motoristom.

Križovatku pod Prístavným mostom čoskoro otvoria

Ministerstvo dopravy získalo súhlas Bruselu na nenávratný príspevok vyše 200 miliónov eur na výstavbu diaľničného úseku D1 Budimír-Bidovce pri Košiciach.

Peniaze na diaľnicu Budimír-Bidovce prídu z eurofondov

Očakávaná revolúcia sa stala realitou, Američania predstavili novinku s centrálne uloženým osemvalcom. Stáť má menej než 60-tisíc dolárov.

Chevrolet Corvette C8: Najlacnejší superšport

Americká firma komplexne upravila pick-up Silverado, okrem extra nápravy mu dala väčšiu svetlú výšku, modifikované nárazníky a silnejší osemvalec.

Hennessey Goliath 6x6: Obluda je na svete

Affalterbach predstavil štipľavé kompaktné kombi, ktoré má vo veľkej miere rovnaký dizajn i techniku ako príbuzný kupé-sedan.

Dve karosérie ponúkne i vrchol triedy CLA

V inzercii Slovákov dominujú relatívne nové jazdenky s nízkym počtom kilometrov na odometri. Najčastejšie boli v ponuke benzínové verzie a vozidlá s vyššou...

Slováci inzerujú najviac 5-ročné autá s nízkym počtom km
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×